Bezpečnost potravin

Farmářské slavnosti začínají

Vydáno: 17. 5. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 16. 5. 2013.

Malebná farma rodiny Sýsových v Novotinkách ve Středočeském kraji bude první, která letos přivítá návštěvníky Farmářských slavností. V sobotu 18. května tak zahájí třetí ročník úspěšného projektu Ministerstva zemědělství a Asociace soukromého zemědělství ČR. V průběhu roku pak mohou lidé navštívit ještě dalších pět rodinných farem oceněných v soutěži Farma roku.

„Prostřednictvím Farmářských slavností se snažíme propagovat zemědělství a rodinám s dětmi ukázat, jak domácí hospodářství vypadá. Co to je české domácí zvíře, aby děti věděly, jak vypadá husa, koza nebo kachna. Často sice vědí, jaká zvířata žijí v Africe, ale netuší, co máme u nás doma. Dalším důvodem je představit lidem regionální výrobky a umožnit jim lépe se orientovat v tom, co se v Česku vyrábí, co dobrého farmáři produkují. Jsou to totiž výrobky pod kontrolou našich veterinářů, takže jsou zaručeně kvalitní,“ říká ministr zemědělství Petr Bendl.  

1. náměstek ministra Žák na tiskové konferenci k zahájení Farmářských slavnostíLoni navštívilo zemědělské statky v rámci Farmářských slavností na 30 000 lidí. Novinkou letošního roku je postava Zvídavého Tondy, který bude slavnostmi provázet. „Dětem jsme se rozhodli přiblížit venkov, vztah k půdě a poctivé práci kreslenou postavičkou Zvídavého Tondy, který prožívá příběhy z farem spolu s dětmi,“ vysvětluje ředitelka Odboru komunikace MZe Eva Chaloupková. „Pro rodiče nově připravujeme také ochutnávky potravin, které získaly značku Regionální potravina, ale i brožurku zvyšující povědomí o kvalitních potravinách,“ dodává Chaloupková.

Tisková konference k zahájení Farmářských slavnostíFarmářské slavnosti se uskuteční ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Moravskoslezském a Libereckém kraji od května do října. Pro ty první na Statku Novotinky rodiny Sýsových je připravena například Farmářská stezka s osmi stanovišti her a kvízů o farmaření a životě na farmě. Děti budou mít také možnost si v interaktivních dílnách zasadit květiny nebo malovat na květináč. Hrát bude hudební skupina HOP TROP.

Termíny konání akcí jsou na webové stránce www.farmarskeslavnosti.cz a na sociální síti Facebook. Vstupné na všechny akce je zdarma.

Farmářské slavnosti v roce 2013

18. května 2013 – Středočeský kraj: Statek Novotinky, Petr Sýs

22. června 2013 – Plzeňský kraj: Kralovice, František Janko

6. července 2013 – Jihočeský kraj: Branná (Třeboň), Václav Smolík

27. července 2013 – Pardubický kraj: Trstěnice, Josef Sotona

24. srpna 2013 – Moravskoslezský kraj: Krnov – Petr Löwenthal

14. září 2013 – Liberecký kraj: Dvůr Borčice, Radko Lyer

Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj:  MZe