Bezpečnost potravin

Farmářské slavnosti v sobotu 18. 7. na Biofarmě Sasov

Vydáno: 16. 7. 2015
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 16. 7. 2015.

Naše kravka Matylda zavítala s Farmářskými slavnostmi Ministerstva zemědělství na Novu

Pokud jste už navštívili Farmářské slavnosti pro rodiny s dětmi, které pořádá Ministerstvo zemědělství, určitě dobře znáte jejich maskota krávu Matyldu. Jelikož je to přežvýkavec velmi zvídavý, dnes si vyrazila přímo do vysílání TV Nova.

Nebylo to ovšem jen tak bezdůvodně. Už zítra Matylda vyráží na další farmu, na které se Farmářské slavnosti (v sobotu 18. 7. 2015) odehrají. Tentokrát míří na Vysočinu, konkrétně do Sasova. Zdejší biofarma se chlubí špičkovým chovem slavných přeštických prasat.

Přímo ve studiu tak Matylda s farmářem ze Sasova a zástupkyní Ministerstva lákala na zajímavosti, které budou na farmě k vidění. Kromě spousty zábavy a her to bude třeba procházka žitným bludištěm. Kdo v něm nezabloudí, může si nakoupit na speciálním farmářském trhu s kvalitními potravinami z Vysočiny. K ochutnání budu samozřejmě i masné výrobky sasovské biofarmy.

Svou roli hlavní hvězdy ranního vysílání si Matylda užila dokonale. Dokonce se ode dneška může pochlubit, že ji podojila jedna z moderátorek televize Nova.

 

 

   

Biofarma Sasov vznikla již v roce 1991 jako součást rozlehlého areálu Školního statku odborné školy v Jihlavě. Od roku 1999 je celá farma a její produkty certifikována jako Uznaný podnik ekologického zemědělství. Kromě rostlinné výroby se na pěti stech hektarech chová 700 prasat, 350 kusů masného dobytka a součástí farmy je také chov koní. Zvířata jsou až na nejmrazivější měsíce zimy celoročně venku. 

Přeštické černostrakaté prase

Hlavní doménou této farmy je chov plemene Přeštického černostrakatého prasete. Jedná se o původní české plemeno z oblasti západních Čech, pro které je typické černostrakaté zbarvení a klopené ucho. Přeštické plemeno prasat se stává stále oblíbenějším v malochovech a ekologických chovech.

Program Farmářských slavností 18. 7. 2015

10.00   Slavnostní zahájení a představení Biofarmy Sasov
10.30   Pavel Lutner: Hry a písničky pro děti i dospělé
12.00   Country kapela Stetson
12.30   Hravě zdravě – zábavný pořad (nejen) pro děti
13.15   Country kapela Stetson
13.45   Jak jíst dobře a zdravě 
14.15   Country kapela Stetson
14.45   Se zvířátky do pohádky
15.30   Country kapela Stetson

Doprovodný program a aktivity:

  • Prohlídka Biofarmy Sasov pana Josefa Sklenáře s unikátním systémem  rodinového chovu prasat, z nichž polovinu tvoří původní české plemeno černostrakaté přeštické.
  • Prohlídka pastevního chovu masného skotu plemene Charolais.
  •  Návštěva faremní masné výrobny, faremního obchůdku a bioplynové stanice.
  • Bludiště v žitě, procházka konopným polem, prohlídka sadu, zahrady a „sasovských blobů“ a pyramid, v nichž pašíci, chovaní pastevně, odpočívají.
  • Ochutnávka sasovských produktů včetně výrobků oceněných titulem Česká biopotravina roku: Kančí biolovečák (r. 2010) a Bio Konopné sádlo z přeštických prasat (r. 2014).
  • Hravý program – hry, soutěže, kvízy, dětské pekařství, hod lasem, slalom s trakařem, skákání v pytli, sázení bylinek, simulátory dojení krávy a jízdy na býkovi, malování na obličej, dětský koutek a další.
  • Farmářský trh s možností nákupu kvalitních domácích produktů z místních farem.
  • Kuchařská show.
  • Ochutnávky regionálních potravin a potravin se značkou KLASA.

 

Přílohy: Matylda na Nově I (JPG, 66 KB) 
             Matylda na Nově II (JPG, 69 KB) 
             Matylda na Nově III (JPG, 72 KB)

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství
            http://eagri.cz/public/web/farmarske-slavnosti/biofarma-sasov.html