Bezpečnost potravin

Farmářské slavnosti v Krnově na Moravě

Vydáno: 22. 8. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 21. 8. 2013.

Předposlední prázdninovou sobotu 24. srpna si mohou rodiny s dětmi užít Farmářské slavnosti v Krnově na Moravě. Akci pořádá Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství na farmě rodiny Löwenthalových. Cílem oslav je ukázat návštěvníkům venkov a selský život.

„Rostoucí obliba farmářských trhů a prodejen mezi lidmi vede podnikatele k myšlence otevřít ve větších městech i farmářské supermarkety. Lidé stále častěji vyhledávají kvalitní a čerstvé zemědělské produkty, u kterých mají jistotu jejich původu. Myšlenku přivést rodiny přímo k úspěšným farmářům podporují Farmářské slavnosti, na kterých mají návštěvníci možnost zjistit, jaké množství práce se skrývá za tím, než se finální zemědělský výrobek dostane na jejich stůl.“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Na návštěvníky rodinné farmy Petra Löwenthala čeká výstava zemědělských strojů, možnost nakoupit si brambory přímo od farmáře nebo zavítat do Pojízdné prodejny a ochutnat regionální potraviny.

Po prohlídce farmy se mohou zájemci zúčastnit soutěží o farmaření, řemeslné stezky a interaktivních dílen. Na Farmářské stezce projdou návštěvníci osm naučných stanovišť, doplněných řadou her a kvízů o životě na venkově. Pro milovníky hlavolamů a hádanek je připravena Mensa stezka nebo vodní hrátky v korytech. Ti nejmenší si mohou zazpívat s Vandou a Standou. Programem děti provede postavička Zvídavého Tondy. Hudební doprovod obstará skupina Hop Trop. Vstup na akci je pro návštěvníky zdarma.

„Na Farmářských slavnostech chceme lidem ukázat, že farmáři jsou připraveni je otevřeně informovat o tom, jak vyrábějí potraviny a jaké mají složení. Lepší znalosti o složení a kvalitě potravin jsou naší prioritou,“ uvedla ředitelka Odboru komunikace Dana Večeřová.

Prodej ze dvora je návratem k tradicím, které na venkově dříve běžně fungovaly. Umožňuje pohodlný způsob nákupu čerstvé zeleniny, drůbeže, králičího masa, mléka, ryb nebo jiných produktů přímo u farmářů, případně v nejbližší maloobchodní prodejně nebo na farmářském trhu. Na slavnostech návštěvníci obdrží také přehled a kontakty na farmy s prodejem ze dvora i přehled termínů a míst konání farmářských trhů v daném regionu.

Poslední farmářská slavnost se v letošním roce uskuteční na farmě rodiny Lyerových 14. září ve Všeni v Libereckém kraji. Podrobné informace naleznete na www.farmarskeslavnosti.cz

Ing. Dana Večeřová, ředitelka Odboru komunikace

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství

Farmářské slavnosti na farmě Petra Löwenthala v Krnově“ (aktivity ICBP MZe na farmářských slavnostech)