Bezpečnost potravin

Farmářské slavnosti v Branné u Třeboně

Vydáno: 4. 7. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 3. 7. 2013.

Na Farmářských slavnostech v Branné u Třeboně mohou lidé nahlédnout i do stájí dostihových koní

První červencovou sobotu mohou strávit rodiny s dětmi na ekologické farmě rodiny Smolíkových v Branné v jižních Čechách. V krásném prostředí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se konají letošní třetí Farmářské slavnosti. Ministerstvo zemědělství, které je ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství již třetím rokem pořádá, tak chce veřejnosti přiblížit venkov a selský život.

„O farmářské slavnosti, které dlouhodobě podporujeme, je velký zájem. V loňském roce je navštívilo 30 tisíc lidí, jen na ty poslední, které se konaly ve Vysoké Libyni na Plzeňsku, přišly více než čtyři tisícovky návštěvníků. Každý, kdo se zajímá o kvalitní a zdravé jídlo, má totiž možnost na slavnostech zjistit, kde a jak potraviny vznikají,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Návštěvníci budou mít příležitost na statku bývalého profesionálního dostihového jezdce Václava Smolíka nahlédnout do stájí dostihových koní, seznámit se s plemenem ovcí Zwartbles a Suffolk nebo sedmdesátihlavým stádem skotu plemene Aberdeen Angus.

Kromě prohlídky farmy zaměřené na agroturistiku se mohou zájemci zúčastnit soutěží o farmaření, řemeslné stezky a interaktivních dílen. Na Farmářské stezce čeká návštěvníky osm naučných stanovišť her a kvízů o farmaření a životě na venkově. Pro nejmenší je připraven taneční workshop v letním rytmu. Chybět nebude ani postavička Zvídavého Tondy, který děti programem vždy doprovází, a vystoupení hudební skupiny Rangers.

Jedním z důvodů pořádání Farmářských slavností je představit lidem jinou možnost nákupu čerstvých a kvalitních potravin, a to takzvaný prodej ze dvora. Tento způsob prodeje nezpracovaných potravin je návratem k osvědčeným tradicím. Umožňuje totiž pohodlný způsob nákupu čerstvé zeleniny, drůbeže, králičího masa, syrového mléka, živých ryb nebo jiných produktů přímo u farmářů, případně v nejbližší maloobchodní prodejně nebo na farmářském trhu. Na slavnostech kromě informací o potravinách návštěvníci obdrží také přehled a kontakty na hospodářství s prodejem ze dvora i brožuru s informacemi o potravinách oceněných značkou Regionální potravina.

Termíny konání dalších slavností najdete na webové stránce www.farmarskeslavnosti.cz a na sociální síti Facebook. Vstup na všechny akce je zdarma.
27. července 2013 – Pardubický kraj: Trstěnice, Josef Sotona
24. srpna 2013 – Moravskoslezský kraj: Krnov – Petr Löwenthal
14. září 2013 – Liberecký kraj: Dvůr Borčice, Radko Lyer
(Tiskové oddělení MZe
)

Farmářské slavnosti na farmě Václava Smolíka v Branné u Třeboně“ (ICBP, 27.6.2013)

Zdroj:  MZe