Bezpečnost potravin

Farmářské slavnosti pro rodiny s dětmi začínají 21. 6. 2014 v Olomouckém kraji

Vydáno: 19. 6. 2014
Autor: MZe, ASZ

Další ročník farmářských slavností pro rodiny s dětmi začíná již 21. června na Farmě Zdeňka v Porubě u Hustopečí nad Bečvou.

Tuto sobotu 21. června startuje již čtvrtá série Farmářských slavností, projektu založeného na poznávání života na venkově na farmách členů Asociace soukromého zemědělství, který pořádá Ministerstvo zemědělství. Hostitelem první celodenní akce určené zejména rodičům s dětmi bude Farma Zdeňka v Porubě u Hustopečí nad Bečvou, účast na ní přislíbil i ministr zemědělství Marian Jurečka.

Rodinná farma Zdeňka byla založena roku 1992. V současné době obhospodařuje 150 ha půdy, živočišnou výrobu představuje chov 130 kusů mléčného skotu, z toho 90 holštýnského plemene. Hlavním cílem farmy je produkce vysoce kvalitního mléka, které je denně dodáváno nejen do Mlékárny Kunín, ale prodává se spotřebitelům i přímo ze dvora.

V roce 2011 se rodina Horníkových rozhodla začít zhodnocovat mléko formou výroby mléčných výrobků přímo na farmě. Zrealizovala projekt pod názvem „Zdraví, sílu najdeš v sýru!“, jejímž výsledkem je výstavba mlékárny, kde se zpracovává více než dva tisíce litrů mléka týdně. Mlékárna je tvořena moderní nerezovou technologií, chladícími a zracími boxy a prodejničkou.

Mezi hlavní výrobky mlékárny patří čerstvý domácí tvaroh, sýry měkké i polotvrdé, máslo, kyška či podmáslí. Výrobky jsou nabízeny jak v prodejně přímo na farmě, tak na farmářských trzích či specializovaných prodejnách.

Kromě prohlídky farmy, mnoha druhů hospodářských zvířat a zemědělské techniky bude připraven i celodenní zábavný program pro rodiny s dětmi. Návštěvníci budou mít i možnost nákupu kvalitních produktů od regionálních prodejců.

Program akce:
10.30 – Slavnostní zahájení
11.00 – MYŠ & MAŠ – minitalentová soutěž
11.30 – Cimbálová muzika Valašsko s tancem, sólový zpěv Marta 
             Santovjáková
12.00 – Bublinkování
12.30 – Holóbkova mozeka – lidové písničky
13.00 – MYŠ & MAŠ – O pohádkách
14.00 – Bublinkování
14.30 – MYŠ & MAŠ – minitalentová soutěž
15.00 – Holóbkova mozeka – výběr písniček i pro mladší ročníky

Farmářskými slavnostmi provede návštěvníky moderátor Zdeněk Vrba. Změna programu vyhrazena.

Doprovodný program:

  • Prohlídka farmy a života na farmě se zaměřením na rostlinou i živočišnou výrobu. Výrobky farmy získaly ocenění Regionální potravina.
  • Ukázka zemědělských strojů.
  • Zookoutek – telátka, kozy, projíždky na ponících.
  • Farmářský trh s regionálními prodejci, možnost zakoupení kvalitních produktů z regionu.
  • Ochutnávky regionálních potravin, potravin se značkami KLASA a Regionální potravina.
  • Kulinářská show.
  • Program pro děti – hry, soutěže, kvízy a mnoho dalšího zaměřeného na farmaření a život na venkově (Poznej bylinku, Výlov rybníčku, Skákání v pytli, Slalom s trakařem a další)
  • Hrací koutek pro děti, malování na obličej
  • Interaktivní dílny – Domácí pekařství, Zasaď si svou zahrádku, Keramická dílna, Výroba šperků, Zasaď si bylinku a další.
  • Hry pro dospělé – simulátor dojení krávy, lukostřelba, vrh lasem na panáka a jiné.

Stáhněte si pozvánku na slavnosti na farmě Zdeňka (pdf).

Kontakt:
Farma Zdeňka
Rodina Horníkova
Poruba 46
753 66 Hustopeče nad Bečvou

e-mail: farma@farmazdenka.cz
www.farmazdenka.cz

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

           Asociace soukromého zemědělství ČR