Bezpečnost potravin

Farmářské slavnosti pokračují po letní přestávce. Tentokrát na farmě v Pardubickém kraji

Vydáno: 28. 8. 2012
Autor: Převzato z Agronavigator.cz

Tisková zpráva MZe ze dne 8.8.2012

Možnost nákupu kvalitních potravin a výrobků z farem, výstava hospodářských zvířat, zemědělských strojů i motocyklových veteránů, tvůrčí dílny, archeologická vesnička, tanec, projížďka na koni nebo ve starém kočáru – to je program dalších Farmářských slavností pro rodiny s dětmi. Po letní přestávce se na ně můžete těšit už 1. září na farmě rodiny Sochorových v Dolanech u Lázní Bohdaneč. Akci pořádá Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR).

Po dvouměsíční pauze se mohou zájemci o farmaření, přírodu, zvířata i kvalitní potraviny těšit na další Farmářské slavnosti, které se uskuteční v sobotu 1. září v Pardubickém kraji. Své brány návštěvníkům otevře farma rodiny Sochorových, která se zaměřuje na pěstování řepky olejky, obilí, slunečnic a cukrové řepy. „Prostřednictvím Farmářských slavností chceme širokou veřejnost seznámit se životem na venkově a na statku, návštěvníky pobavit a ukázat jim, že si ve svém blízkém okolí můžou nakoupit kvalitní potraviny domácí produkce. Zároveň chceme přitáhnout pozornost lidí k drobným farmářům a pěstitelům,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl hlavní důvody, proč Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR Farmářské slavnosti pro rodiny s dětmi pořádají.

Malebná farma v Dolanech bude návštěvníkům k dispozici od 10 do 16 hodin a bavit by se měli dospělí i děti. Pořadatelé totiž opět připravili pestrý program. Kromě farmářské stezky a tvůrčích dílen se zájemci projedou na koni či ve starém kočáru, prohlédnou si výstavu moderních i historických zemědělských strojů a motocyklových veteránů, uvidí ukázky westernového ježdění nebo si zatančí zumbu. „Bude zde archeologická vesnička, ve které si návštěvníci můžou zkusit upéct pšeničnou placku, tkát na tkalcovském stavu, rozdělat oheň nebo vyrobit šperk. Novinkou slavností bude prodejní výstava drobného zvířectva,“ doplnil Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR. Na své si přijdou i příznivci dobrého jídla a pití, pro které jsou připravené stánky místních farmářů. Návštěvníci se tak dozví také o sedlácích, kteří prodávají v jejich okolí čerstvé potraviny přímo ze dvora.

Vstupné je pro všechny zdarma. Více na www.farmarskeslavnosti.eagri.cz.

Farmářské slavnosti jsou projektem založeným na poznávání života na venkově, který zahrnuje sérii celodenních akcí pro rodiny s dětmi na vybraných farmách České republiky. Díky projektu může veřejnost poznat život na rodinných farmách a děti se na nich mohou formou hry seznámit s tradičním českým zemědělstvím a národním bohatstvím. Farmářské slavnosti navíc zvyšují zájem lidí o kvalitní potraviny domácí produkce a podporují české zemědělce. Jsou tak jednou z možností, jak zatraktivnit venkov a rozšířit škálu poskytovaných služeb.

http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2012_farmarske-slavnosti-pokracuji-po-letni.html