Bezpečnost potravin

Farmářské slavnosti letos navštívilo téměř 20 tisíc lidí

Vydáno: 18. 9. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 17. 9. 2013.

Téměř 20 tisíc lidí přišlo letos na cyklus šesti Farmářských slavnosti, které připravilo Ministerstvo zemědělství společně s Asociací soukromého zemědělství. Poslední slavnosti se konaly minulou sobotu v Libereckém kraji. Návštěvníci ekologické farmy Lyerových ve Všeni u Turnova si prošli farmářskou stezku, luštili hlavolamy, zapojili se do tvůrčích dílen, poslechli si koncert skupiny Rangers, připravili zdravou svačinu nebo vyráběli podzimní dekorace.

„Těší mě, že byl letošní seriál Farmářských slavností úspěšný, což  dokazuje i velký zájem návštěvníků. Akce zaujala i samotné farmáře, kteří nabízejí svá hospodářství jako místo, kde by se mohly uskutečnit budoucí slavnosti. Ty jsou totiž jedinečnou příležitostí, jak lidem z měst přiblížit venkovský život a tradiční výrobu kvalitních potravin,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

V šesti krajích České republiky si mohli návštěvníci letos prohlédnout například farmy zaměřené na rostlinnou výrobu, agroturistiku, chov ovcí, včel a býků. Kromě prohlídek hospodářství se lidé seznámili i s moderní zemědělskou technikou a hospodářskými zvířaty, upekli si pšeničné placky, tkali, tančili, míchali koktejly nebo se bavili při koncertech skupin Hop Trop, Blueground a Rangers. Dětské návštěvníky bavilo svým vzdělávacím vystoupením duo Vanda a Standa.

Na Farmářských slavnostech dostali lidé příležitost ochutnat i místní speciality a potraviny, které sedláci prodávají přímo ze dvora. Zároveň se vždy dozvěděli o regionálních farmářích, u kterých si mohou nakoupit kvalitní mléko, sýry, maso, ovoce a zeleninu, včelí med a další výrobky se zárukou čerstvosti a místního původu. Ve stánku Ministerstva zemědělství, kde se představovalo jeho Informační centrum bezpečnosti potravin, návštěvníci mohli získat aktuální informace o potravinách, jejich bezpečném skladování a o zásadách zdravé výživy.

Farmářské slavnosti jsou projektem založeným na poznávání života na venkově, který zahrnuje sérii celodenních akcí pro rodiny s dětmi na vybraných farmách České republiky. Díky projektu může veřejnost poznat život na rodinných farmách a děti se na nich mohou formou hry seznámit s tradičním českým zemědělstvím a národním bohatstvím. Farmářské slavnosti zvyšují zájem lidí o kvalitní potraviny domácí produkce a podporují české zemědělce. Více na www.farmarskeslavnosti.eagri.cz.

Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Zdroj: Ministerstvo zemědělství