Bezpečnost potravin

Fágy mohou prolomit obranu bakterií proti antibiotikům

Vydáno: 29. 1. 2021
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Viry jsou teď v centru pozornosti světa, jako superpadouši, kterým musíme čelit. To ale neznamená, že by ostatní zdravotní rizika zmizela, například obávané bakteriální patogeny, které jsou rezistentní na antibiotika. Právě léčba antibiotiky čelí velkým problémům a situace se zhoršuje.

Kredit: University of Jyväskylä.Proto je žádoucí hledat rozmanité postupy, které by bakteriím tuto úspěšnou strategii co nejvíce komplikovaly. Tým australské Monash University nalezl jeden takový postup, který by nám mohl poskytnout zajímavou zbraň proti rezistencím. Jde o rozptýlení pozornosti bakterií fágy, tedy jejich virovou nemesis. V tomto případě by nám viry mohly pomoci.

Gordillo Altamirano a jeho kolegové pátrali po fágovi, který by napadal nebezpečné „superbakterie“ Acinetobacter baumannii. To jsou gamaproteobakterie, které často vyvolávají „nemocniční“ infekce a jsou číslem jedna v TOP nebezpečných superbakteriích Světové zdravotnické organizace WHO.

Badatelům se podařilo v odpadní vodě nalézt fága, který v laboratorních testech dokázal pobít téměř celou populaci acinetobakterů. Bohužel se ukázalo, že i úspěch bakteriofágů má jen krátké trvání. Přeživším bakteriím trvalo jen pár hodin, než si osvojily rezistenci vůči fágům. Nebyl to ale ještě konec. Zároveň totiž vyšlo najevo, že když si bakterie spustí rezistenci vůči fágům, tak tím oslabí rezistenci vůči antibiotikům. Zjevně ani bakterie nemají k dispozici neomezené prostředky a zdroje.

Jak uvádí Altamirano, v tomto případě se acinetobaktery brání proti antibiotikům vylepšením svého obalu o lepivou vnější vrstvu. Jenomže tato vrstva zase usnadňuje vstup fágům do bakterie. Když bakterie vypnou ochranu proti antibiotikům, aby se bránily fágům, tak je můžeme zasáhnout antibiotiky. Přesně takové hry musíme se superbakteriemi hrát.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: https://newatlas.com/medical/superbugs-bacteriophage-therapy-antibiotic-resistance/

 

Zdroj: Gate2Biotech