Bezpečnost potravin

Extrémní množství niacinu v suplementech

Vydáno: 24. 3. 2009
Autor:

Inositol-hexanikotinát může být použit v suplementech jako zdroj kyseliny nikotinové, pokud není překročena denní dávka stanovená SCF. Tolerovatelné množství niacinu v doplňcích bývá často překračováno.

Úřad EFSA byl požádán o posouzení bezpečnosti inositol-hexanikotinátu jako zdroje niacinu (dříve označovaného jako vitamin B3) do suplementů, protože k této problematice přišly žádosti ze dvou stran: britská Health Food Manufacturers Association a nizozemská firma Natuur & Gezondheids Producten. Podle EFSA nehrozí nebezpečí, použije-li se látka v množství odpovídajícím 10 mg kyseliny nikotinové za den. Avšak množství navrhované uvedenými žadateli je 40 resp. 495 mg/den, což odpovídá 36,4 resp. 450 mg kyseliny nikotinové. Vzhledem k tomuto nepříznivému stanovisku EFSA ztrácejí uvedené společnosti podle směrnice o suplementech možnost prodávat tyto výrobky. (Pokud by nebylo na doplněk vydáno nepříznivé stanovisko EFSA, platí obecně, že je možno uvádět přípravky na trh do konce r. 2009.)
Vědecký výbor pro potraviny (SCF), který ve svém stanovisku v r. 2002 stanovil denní dávku kyseliny nikotinové na 10 mg, připouští příležitostně přijaté množství kyseliny nikotinové 30 mg/den. Nikotinamid mohou dospělí vzhledem k nižší toxicitě přijímat denně v množství 900 mg (12,5 mg/kg tělesné hmotnosti), děti přiměřeně méně. Příjem těhotných a kojících žen však má být nižší.
V doplňcích stravy není vůbec neobvyklé, že množství niacinu je nadměrné. Panel ANS úřadu EFSA zjistil, že množství v suplementech na trhu překračuje nejvyšší tolerovatelné množství 4 až 45krát.


EU Food Law, 2009, č. 381, s. 14-15


Předcházející informace