Bezpečnost potravin

Existuje prospěch z multivitaminů v kojeneckém věku?

Vydáno: 17. 7. 2004
Autor:

Multivitaminy podávané v kojeneckém věku by mohly být příčinou astmatu a potravinových alergií v pozdějším věku. Je třeba další výzkum.

Výskyt astmatu v západních zemích se trvale zvyšuje a podle National Asthma Campaign patří k nejčastějším dlouhodobým zdravotním obtížím např. ve Velké Británii. K riziku vývoje astmatu přispívá pravděpodobně moderní životní styl, včetně znečištění životního prostředí. Podle některých vědců by také strava mohla hrát určitou roli ve vývoji tohoto onemocnění.
V Národním zdravotnickém středisku pro děti ve Washingtonu vyšetřovali údaje získané o více než 8 000 dětech a došli ke zjištění, že existuje spojení mezi konzumací multivitaminů v kojeneckém věku a astmatem u černošských kojenců.
Bylo nalezeno rovněž spojení mezi konzumací multivitaminů v kojeneckém věku a potravinovými alergiemi u kojenců na umělé výživě a dále zvýšené riziko potravinových alergií u všech dětí, které dostávaly ve třech letech multivitaminy.
Vědci se domnívají, že vitaminy mohou způsobovat buněčné změny, které zvyšují pravděpodobnost alergické reakce. Dosud však nejsou pro toto důkazy.
V časopise “Pediatrics 114, 2004, č. 1, s. 27–32 se přímo uvádí: “Suplementace vitaminy v počátku života je spojena se zvýšeným rizikem astmatu u černošských dětí a potravinovými alergiemi u dětí výlučně na umělé kojenecké výživě. Je zapotřebí provést další studie, aby se zjistilo, které složky nejvíce přispívají k tomuto riziku”.
Podle jiné studie publikované počátkem roku 2004 jsou u mladých Američanů vyšší hladiny antioxidantů: beta-karotenu, vitaminu C a stopového prvku selenu spojeny s nižším rizikem astmatu.

nutraingredients.com