Bezpečnost potravin

Evropští ministři souhlasí, aby si o GMO rozhodovaly samy členské země

Vydáno: 13. 6. 2014
Autor: www.zemedelec.cz

Informace ze dne 12. 6. 2014.

Nová pravidla, která členským zemím Evropské unie dají v budoucnu právo rozhodnout o možnosti pěstovat na svém území geneticky modifikované (GM) plodiny, dnes v Bruselu podpořili ministři životního prostředí osmadvacítky. Problematiku nyní po letech posunuli tak, aby se věcí letos na podzim mohl začít zabývat nově složený Evropský parlament.

Dnešní politická dohoda je odpovědí na volání členských států, které už od roku 2009 žádaly větší pružnost a právní jistotu, připomněl eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg. V dnešním hlasování bylo 26 z 28 ministrů pro návrh připravený řeckým předsednictvím, dvě země se zdržely.
Český ministr životního prostředí Richard Brabec řekl, že Praha návrh dlouhodobě podporuje. Podle něj je klíčové, že nechává rozhodnutí, zda omezit či zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin, na úrovni členského státu. To mu připadá jako nejspravedlivější princip, poznamenal.
V ČR se pěstuje – byť na stále se zmenšující a malé ploše zemědělské půdy – pouze jediný povolený druh GM kukuřice odolné proti škůdcům. Elementárně je to povoleno na základě přísných a dlouhodobě daných podmínek, dopadu na zdraví či životní prostředí, připomněl ministr.

Dnešní rozhodnutí podle Brabce znamená, že Evropa nebude pěstování striktně zakazovat, nechá rozhodnutí na konkrétních podmínkách příslušných členských zemí. Je tam velmi přísné posuzování všech parametrů, klíčové je vždy dlouhodobé posouzení případné závadnosti na základě vědeckých výzkumů, vysvětlil ministr.

Návrh předpokládá, že o plodinách povolovaných na celoevropské úrovni budou moci rozhodovat členské země. Mezi možnými důvody k rozhodnutí, aby jejich pěstování nebylo na určitém území umožněno, jsou uvedeny například otázky vlivu na životní prostředí, socioekonomické dopady, plánování využívání zemědělské půdy, zemědělská politika a podobně. Členské státy mohou své rozhodnutí později upravovat či měnit.

Komise návrh předložila už v roce 2010, Evropský parlament se jím poprvé zabýval o rok později. V Evropě o pěstování GMO není příliš velký zájem a na celosvětové produkci těchto plodin má region pouze nepatrný podíl.

Autor: Eva Kořínková – Seifertová

Zdroj: www.zemedelec.cz