Bezpečnost potravin

Europoslanci proti plastům a „igelitkám“

Vydáno: 22. 1. 2014
Autor: Zemědělec

Evropský parlament chce do roku 2020 zakázat nejnebezpečnější plasty a některé typy plastových tašek.

Evropský parlament chce do roku 2020 zakázat nejnebezpečnější plasty a některé typy plastových tašek. V usnesení k evropské strategii snižování množství plastového odpadu v životním prostředí to na své poslední schůzi schválili europoslanci. Zároveň vyzvali Evropskou komisi, aby zavedla závazné cíle pro recyklaci tohoto odpadu.

Podle různých zdrojů se v Evropě ročně vyprodukuje 13 až 25 milionů tun plastového odpadu. Pouze čtvrtina je ho ale v současnosti recyklováno. Evropští poslanci proto navrhují, aby unijní legislativa stanovila konkrétní závazné cíle pro sběr a třídění až 80 procent odpadu z plastu.
Poslanci také podpořili opatření, aby umělé hmoty nejvíce škodlivé pro životní prostředí a lidské zdraví a ty, které není možné druhotně využít, byly postupně staženy z trhu nebo zcela zakázány. Týkat se to má i plastových sáčků a tašek na jedno použití. Těm loni na podzim vyhlásila boj i Evropská komise, která navrhla, aby si členské země samy zvolily, zda omezení v používání igelitových tašek a sáčků dosáhnou jejich zpoplatněním, omezením při uvádění na trh nebo rovnou zákazem. Obchodní řetězce v České republice tehdy plán Evropské komise odmítly.
„Je to další krok k tomu, aby byly nejnebezpečnější plasty spolu s některými aditivy zakázány,“ přivítal rozhodnutí Evropského parlamentu člen frakce sociálních demokratů a socialistů (S&D) Pavel Poc. Za klíčový požadavek označil to, že z plastů mají zmizet přísady způsobující rakovinu nebo narušující hormonální funkce v lidském organismu.

Podle odhadů plave v Atlantickém a Tichém oceánu celkem 80 milionů tun plastových odpadů. Jen v Evropské unii bylo v roce 2010 podle údajů Bruselu na trh uvedeno 95,5 miliardy plastových sáčků a tašek, které většinou slouží na jedno použití a končí na skládkách nebo ve spalovnách. Jejich rozložení v přírodě přitom trvá stovky let.
(Autor: Oldřich Přibík)

Celý článek „Europoslanci proti plastům a igelitkám

Zdroj:  zemedelec.cz

 

Související informace:
Znění vyhlášky 38/2001 Sb. a změny směrnice ES o plastech“ (novela 386/2008 Sb.)
A-Z Slovník: heslo „Plasty