Bezpečnost potravin

EU uvolnila režim pro dovoz čínských zemědělských výrobků

Vydáno: 16. 7. 2004
Autor:

Čína tak bude nyní moci zásobovat EU například krevetami, medem, králičím masem nebo rybami z umělého chovu.

BRUSEL 16. července (zpravodajka ČTK) – Evropská unie uvolnila režim dovozu některých čínských živočišných produktů. Podle dnešního sdělení Evropské komise se čínské veterinární standardy výrazně zlepšily a země tak bude nyní moci zásobovat EU například krevetami, medem, králičím masem nebo rybami z umělého chovu. Čína nesměla s určitými výjimkami do unie dovážet od ledna 2002 kvůli nedostatečné veterinární kontrole.
Výrobky pocházející z Číny však budou muset být od nynějška vybaveny certifikátem prokazujícím, že vyhovují přísným evropským normám. Osvědčení budou vydávat místní úřady.
Evropská exekutiva soudí, že pokud budou současné kontroly zachovány, je možné povolit dovoz i dalších výrobků živočišního původu. „Komise však zůstává opatrná, pokud jde o bezpečnost kuřecího a ostatního drůbežího masa pocházejícího z Číny. A to zejména po té, co se ve východní Asii nedávno znovu vyskytly případy ptačí chřipky,“ píše se v komuniké EK. Nová ohniska ptačí chřipky, která může být nebezpečná i pro člověka, se objevila v Thajsku, Číně a ve Vietnamu.
Komise pozastavila dovoz živočišných produktů z Číny poté, co v nich objevila zbytky veterinárních léčiv. Od té doby již režim uvolnila pro dovoz mořských ryb, střívek, surimi (rybího masa zpracovaného na kaši, ochuceného a formovaného do různých tvarů) a raků.
Čínské úřady se podle EK zavázaly, že certifikát bezpečnosti vydají pouze výrobkům splňujícím nároky „pětadvacítky“. Unie však zatím nezamýšlí povolit dovoz vepřového nebo hovězího masa a mléčných výrobků kvůli výskytu kulhavky a slintavky.
mka jw