EU prodloužila do září zákaz dovozu drůbeže z Asie
Zákaz se týká čerstvého masa z drůbeže, běžců (např. pštrosů a dalších nelétavých ptáků), divoké i uměle chované pernaté zvěře, upraveného masa, masových produktů a krmení pro domácí mazlíčky, které toto maso obsahují.
Evropská unie prodloužila na doporučení odborníků na zdraví zvířat zákaz dovozu drůbeže z osmi asijských zemí až do konce září. Důvodem je nejistota, zda se v regionu podařilo dostat pod kontrolu ptačí chřipku, vyplývá z dnešního prohlášení.
Zákaz dovozu drůbeže z Asie, který se týkal celkem deseti států, měl skončit 31. března. EU se rozhodla, že Japonsku a Jižní Koreji dovoz povolí, u ostatních zemí však zákaz prodloužila. Mezi ně patří Kambodža, Čína, Indonésie, Laos, Malajsie, Pákistán, Thajsko a Vietnam.
Zákaz se týká čerstvého masa z drůbeže, běžců (např. pštrosů a dalších nelétavých ptáků), divoké i uměle chované pernaté zvěře, upraveného masa, masových produktů a krmení pro domácí mazlíčky, které toto maso obsahují. Zakázán je i dovoz vajec pro lidskou spotřebu, živých ptáků a nezpracovaných trofejí pernaté zvěře.
Thajsko je jedinou zemí na seznamu, která dováží na trhy EU výrazné množství drůbeže. Od loňského listopadu země neoznámila žádný nový případ ptačí chřipky. Thajsko však ještě neprohlásilo, že se nemoci zbavilo. Nejhůře je na tom Vietnam, kde se ptačí chřipka rozšířila do 11 provincií. Podle agentury Reuters za posledních šest týdnů kvůli chřipce v zemi uhynulo nebo bylo zabito 108 000 kusů drůbeže,
http://www.ekolist.cz
EkoList, 12. 1. 2005