Endokrinní disruptory v potravinách a obalech
Souhrn poznatků o výskytu, přijímaném množství a účincích EDC, jako je bisfenol A, ftaláty, benzofenon, 4-0H-benzofenon. Prvořadým úkolem je vývoj a ověření spolehlivých analytických metod. V rámci evropského projektu DEER je zkoumán vliv EDC na mužské hormony a pohlavní orgány.
Poznámka:
V EU byl založen projekt DEER (Developmental effects od environment on reproductive health), který probíhá od května 2008 do dubna 2012. Pracuje na něm mezinárodní výzkumný tým, jehož úkolem je zkoumat vliv EDC na mužský reprodukční systém. Je zkoumán hormonální systém u účastníků dřívějších studií, zaměřených na stavy lidského plodu a stavy raného dětství, kteří jsou v současné době již ve věku puberty. Informace o vystavení endokrinním disruptorům byly získány prostřednictvím dotazníků a pomocí bioinformatických znaků. Vzhledem k tomu, že strava je jedním z hlavních zdrojů expozice, bylo zkoumáno i mateřské mléko.
Ledigovy buňky (buňky ve varlatech, které se vyvíjejí v embryu, ale jejich činnost se projeví až v pubertě) hrají hlavní roli při produkci mužských hormonů a vývoji mužských pohlavních orgánů. Testy in vitro i in vivo jasně prokázaly, že EDC způsobují disfunkci těchto buněk. Vliv je zvlášť výrazný při působení většího počtu EDC.
Není k dispozici přehled o geografických rozdílech v zatížení endokrinními disruptory. Změny vyvolané působením EDC během času se mohou projevit i časnějším nástupem puberty. Výskledky projektu DEER mají význam i pro zkoumání „epidemie“ dětské obezity, protože endokrinní systém také reguluje metabolismus.
Research*EU Result Magazine, 2011, č. 5, s. 10