Bezpečnost potravin

Elektronická půda eSoil podporuje růst plodin

Vydáno: 2. 1. 2024
Autor: Gate2Biotech

Foto: Shutterstock

Semenáčky ječmene rostou v průměru o 50 procent více, pokud je jejich kořenový systém stimulovaný elektrickým proudem. Vědci švédské Linköpings universitet nedávno vyvinuli elektricky vodivý substrát, který je možné využít v hydroponickém pěstování plodin.

Jak říká Eleni Stavrinidou, vedoucí výzkumné skupiny Electronic Plants, zemědělství v dnešní době čelí velkému tlaku z celé řady důvodů. Už je jasné, že tradiční zemědělské postupy takovou poptávku jen samy o sobě nepokryjí. Slibná je podle ní hydroponie, kterou je možné provozovat i na místech nevhodných pro klasické pěstování plodin.

Její výzkumná skupina vyvinula elektricky vodivý substrát pro hydroponické pěstování, který pojmenovali eSoil. Při experimentu se semenáčky ječmene dosáhli s použitím elektronické půdy zvýšení jejich růstu až o 50 procent, během 15 dní, kdy semenáčky rostly v elektronické půdě.

Starvrinidou zdůrazňuje, že tímto způsobem můžeme vypěstovat více plodin s použitím menšího množství zdrojů. Je zajímavé, že badatelé prozatím nevědí, jak elektrický proud přispívá k růstu rostlin, jaké zasahuje biologické mechanismy. Už zjistili, že semenáčky v substrátu eSoil efektivněji pracují s dusíkem. Není ale jasné, jak by na tyto procesy měl působit elektrický proud. Je to každopádně zajímavé téma pro budoucí výzkum.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: Researchers develop ‚electronic soil‘ that enhances crop growth (phys.org)

Zdroj: Gate2Biotech