Bezpečnost potravin

EFSA: SelenoSource AF 2000

Vydáno: 28. 6. 2011
Autor:

Stanovisko EFSA k aditivu obsahujícímu selen určenému do živočišných krmiv.

SelenoSource AF 2000 je inaktivovaná kvasinka (Saccharomyces cerevisiae NCYC R645), která byla obohacena selenem během fermentačního procesu. Je určena pro použití jako nutriční aditivum do krmiv pro všechny živočišné druhy a kategorie.

Evropská komise požádala Evropský úřad pro bezpečnost potravin, jeho panel pro aditiva a produkty nebo látky používané v živočišných krmivech (EFSA–FEEDAP), aby vypracoval vědecké stanovisko k tomuto aditivu.

Vzhledem k tomu, že pro SelenoSource AF 2000 není k dispozici dostatek informací, panel FEEDAP nemohl učinit závěry k bezpečnosti tohoto nutričního aditiva. Panel FEEDAP však poukazuje na svůj dřívější závěr, podle kterého vede použití jakékoliv selenizované kvasinky k podobnému uložení selenu v živočišné tkáni a produktech. Na základě tohoto panel FEEDAP došel k závěru, že dietetická suplementace selenem z aditiva SelenoSource AF 2000 nesmí překročit maximum 0,2 mg selenu/kg kompletního krmiva.

Použití SelenoSource AF 2000 v krmivu náhradou za jiné zdroje selenu nepředstavuje zvýšené riziko pro životní prostředí. Stanovisko EFSA je v příloze.

Příloha: Scientific Opinion on the safety and efficacy of selenium in the form of organic compounds produced by the selenium-enriched yeast Saccharomyces cerevisiae NCYC R645 (SelenoSource AF 2000) for all species (pdf, 0,1 MB, 2 strany)

Zdroj: EFSA

Další informace o živočišných krmivech najdete zde.