Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek EFSA přehodnocuje bezpečnost glutamátů přidávaných do potravin do kategorie

Aktuality KM EFSA > Aktuality KM EFSA
Aktuality > Aktuality

EFSA přehodnocuje bezpečnost glutamátů přidávaných do potravin

Vydáno: 19.7.2017
Tisk článku
Autor: KM EFSA
Úřad EFSA vydal stanovisko k bezpečnosti glutamátů používaných jako potravinářské přídatné látky.

Úřad EFSA stanovil bezpečnou úroveň příjmu kyseliny glutamové a glutamátů používaných jako potravinářské přídatné látky na základě přehodnocení jejich bezpečnosti. Úřad dospěl k závěru, že odhadovaná expozice kyselině glutamové a glutamátům ve stravě může překročit nejen bezpečné množství, ale také dávky, které mohou vyvolat u některých skupin populace nežádoucí účinky. Na základě této skutečnosti odborníci úřadu EFSA doporučují přezkoumat maximální přípustné hodnoty pro tyto potravinářské přídatné látky.

Kyselina glutamová je aminokyselina, která je stavebním kamenem bílkovin. Ve volné formě se vyskytuje například v rajčatech, sójové omáčce nebo některých sýrech. Kyselina glutamová a její soli (E 620-625), běžně označované jako glutamáty, jsou v Evropské unii (EU) povolené potravinářské přídatné látky. Jsou přidávány do široké škály potravin a zlepšují jejich chuť tím, že jim dodávají pikantní nebo masovou příchuť.

Úřad EFSA přehodnotil bezpečnost glutamátů používaných jako potravinářské přídatné látky a odvodil akceptovatelný denní příjem (ADI) ve výši 30 mg/kg tělesné hmotnosti na den pro všech šest těchto aditiv. Tato bezpečná úroveň příjmu je založena na nejvyšší dávce, při níž vědci ve studiích toxicity nezaznamenali u testovaných zvířat žádné nežádoucí účinky.

Ochrana zdraví spotřebitelů

Dr. Claude Lambré, členka panelu EFSA pro potravinářské přídatné látky a zdroje živin přidávaných do potravin a předsedkyně pracovní skupiny pověřené přehodnocením, uvedla: "Na základě dostupných důkazů jsme přesvědčeni, že nově odvozený příjem (ADI) pro kyselinu glutamovou a glutamáty chrání zdraví spotřebitelů, protože je nižší než dávky,  při nichž se u lidí projeví nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak a zvýšená hladina inzulínu."

Momentálně totiž není v EU nastavena žádná číselná hodnota pro bezpečnou úroveň příjmu (ADI) pro kyselinu glutamovou a glutamáty používané jako potravinářské přídatné látky.

V EU je přidávání glutamátů obecně povoleno až do maximální hodnoty 10 g/kg potraviny. V náhražkách soli, kořeních a ochucovadlech není uveden číselný údaj maximálního povoleného množství pro glutamáty. Ty musejí být použity v souladu se správnou výrobní praxí.

Hodnocení dietární expozice

V rámci posouzení expozice zkombinovali vědci úřadu EFSA reálné údaje o spotřebě potravin, míře používání glutamátů uváděných potravinářským průmyslem a analytické výsledky z členských států. Odhadli, že expozice glutamátům přidávaným do potravin může překročit navrhovanou hodnotu příjmu (ADI) u jedinců všech skupin populace, jejichž strava se skládá z většího množství potravin obsahujících tyto přídatné látky. To platí i pro batolata a děti se střední expozicí. Expozice může také překročit dávky vyvolávající některé nežádoucí účinky (např. bolest hlavy), a to u vysoce exponovaných jedinců, jako jsou děti a dospívající.

Odborníci EFSA zvažovali kromě potravinářských přídatných látek i jiné potravinové zdroje glutamátu, jako jsou glutamáty přirozeně se vyskytující v potravinách a glutamáty v doplňcích stravy. Zjistili, že odhady expozice u několika skupin populace se střední až vysokou úrovní expozice výrazně převyšují jak navrhovaný příjem (ADI), tak hladiny spojené s některými nepříznivými účinky na člověka.

Dr. Lambré řekla: "Na základě výsledků posouzení expozice doporučujeme přezkoumat maximální hodnoty pro kyselinu glutamovou a glutamáty přidávané do potravin, zejména pro jemné pečivo, polévky a bujóny, omáčky, maso a masné výrobky, koření, ochucovadla a doplňky stravy."

Vědecké doporučení úřadu EFSA poskytne informace manažerům řízení rizik v Evropské komisi a v členských státech, kteří regulují bezpečné používání glutamátů jako potravinářských přídatných látek v EU.


 

 

Zdroj: EFSA

 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021