Bezpečnost potravin

Důmyslná vakcína vláká salmonely do evoluční pasti

Vydáno: 10. 6. 2021
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Švýcarští odborníci z ETH Zurich a University of Basel vyvinuli speciální veterinární vakcínu proti salmonelám. Tyto bakterie často a lehce unikají vakcínám tím, že si rychle upraví strukturu své buněčné stěny. Vědci ovšem tentokrát připravili salmonelám evoluční past.

Kredit: Volker Brinkmann, Max Planck Institute for Infection Biology / Wikimedia Commons.Badatelé nejprve naočkovali pokusné myši sérií mírně odlišných vakcín proti salmonele Salmonella typhimurium. Poté sledovali, jak se salmonely těmto vakcínám vyhýbají a jak si při tom upravují geny, které se podílejí na úniku před vakcínami. To jim umožnilo získat přehled o mutacích, které salmonely využívají proti vakcínám. Následně pak vyvinuli kombinovanou vakcínu, založenou na 4 různých kmenech salmonel, která pokrývala všechny objevené „únikové“ strategie.

Salmonely si vyvinuly překvapivou únikovou strategii i proti této kombinované vakcíně. Nebylo to ale zadarmo. Ukázalo se, že tato strategie vede k oslabení ochranné vrstvy buněk, tvořené cukry. V důsledku toho sice salmonely přežívají vakcínu a stále se v infikovaném zvířeti množí, v naprosté většině ale nemohou infikovat jejich tkáně a vyvolat onemocnění.

Důvodem je to, že zmíněná cukrová ochranná vrstva je důležitou součástí obranného systému salmonel, která je chrání před imunitou hostitele, a také před viry, které útočí na bakterie. Experimenty na myších ukázaly, že nová vakcína je v prevenci onemocnění způsobeného salmonelami účinnější, než dosavadní vakcíny tohoto typu, které se dnes používají u prasat a u kuřat.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: https://phys.org/news/2021-06-luring-bacteria-evolutionary-treatment-resistance.html

 

Zdroj: Gate2Biotech