Bezpečnost potravin

Doporučuje se snížit u dětí příjem cyklamátu

Vydáno: 7. 5. 2003
Autor:

Rodičům ve Velké Británii se radí omezit u dětí konzumaci nealkoholických nápojů slazených cyklamátem.

Vzhledem k tomu, že některé děti mohou konzumovat větší množství cyklamátu než je akceptovatelný denní příjem (ADI), radí Úřad pro kontrolu potravin (Food Standards Agency, FSA) ve Velké Británii rodičům, aby omezili u dětí příjem nealkoholických nápojů slazených tímto sladidlem.
FSA doporučuje, aby děti ve věku do 4,5 let nepily denně více než tři pohárky (po 180 ml) nápoje obsahujícího cyklamát. Cyklamáty se dávají do souvislosti s vývojem nádorů u pokusných zvířat (krys), a proto je jejich používání v USA zakázáno. Cyklamáty se na obalu výrobku uvádějí jako cyklamát, kyselina cyklámová nebo E 952.
FSA ve svém tiskovém prohlášení sděluje, že podniká nátlak na Evropskou komisi, ostatní členské státy EU i výrobce nealkoholických nápojů, aby došlo ke snížení maximální povolené hladiny cyklamátů v nealkoholických nápojích. Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu schválil v únoru 2003 tzv. “co-decision” zprávu, ve které se navrhuje snížení maximální hladiny cyklamátů na 250 mg/l, přičemž se tento limit vztahuje na nápoje na bázi mléka i na  nápoje na bázi vody.
www.foodstandards.gov.uk  

Pozn.: Přehled o příjmu jednotlivých intenzivních sladidel u malých dětí z konzumace nealkoholických nápojů je k dispozici v Potravinářských aktualitách .