Bezpečnost potravin

Doporučení Toxikologického informačního centra pro laiky

Vydáno: 14. 9. 2012
Autor: MZ ČR

Materiál předložený ministrem zdravotnictví na zasedání vlády dne 12. 9. 2012 v souvislosti s krizovým řešením případů otrav metylalkoholem

 

 

Doporučení Toxikologického informačního centra pro laiky


Lze poznat Methylalkohol?

Podle chuti nápoj s metylalkoholem nepoznáme. Také příznaky se zpočátku neliší od otravy alkoholem, nejdříve jsou příjemné – dobrá nálada, zlepšení sebedůvěry, později se dostaví bolesti hlavy a zvracení.

Postižené osoby mají široké zornice, které nereagují na světlo. Otravu metylalkoholem mohou prozradit typické poruchy zraku – rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, později osoby upadají do bezvědomí.

Jak se otrava léčí?

Úspěch léčby závisí na včasnosti, kdy je zahájena. Jako protijed se používá alkohol, který se podává i po několik dní, často souběžně s použitím hemodialýzy, tj. umělé ledviny, která odstraní z těla metylalkohol i jeho toxické metabolity, poškozující sítnici a optický nerv.

Existuje první pomoc?

Důležité je vypít kvalitní alkohol a to co nejdříve, když vznikne na otravu podezření. Podává se v dávce 1–2 dl 40% alkoholického nápoje, který lze zředit vodou nebo džusem, pak je třeba rychle kontaktovat záchrannou službu. 

 

Zdroj: MZ ČR