Bezpečnost potravin

Doplňky stravy na bázi bylin určené ženám. Největší databáze bylin NAPRALERT

Vydáno: 29. 6. 2003
Autor:

Existují byliny, které se tradičně používaly při gynekologických obtížích. Aby použití těchto bylin v doplňcích stravy bylo bezpečné, provádí se jejich rozsáhlé prověřování. V USA bylo za tímto účelem založeno na University of Illinois (UIC) Středisko pro výzkum bylinných doplňků stravy určených speciálně pro ženy. Na UIC rovněž vytvářejí NAPRALERT: největší databázi svě

V r. 1999 bylo zřízeno na UIC (University of Illinois at Chicago) Středisko pro výzkum bylinných doplňků stravy určených speciálně pro ženy. Zabývá se problematikou standardizace, kvality, bezpečnosti a účinnosti bylinných doplňků stravy. Činnost uvedeného střediska podporují především zdravotnické instituce a instituce zabývající problémy žen, a to částkou 1,5 milionů USD ročně po dobu pěti let.
Středisko se zabývá základním výzkumem a klinickými zkouškami bylin s potenciálním prospěchem pro ženy, tj. bylinami, které zmírňují symptomy menopauzy a které se v lidovém léčitelství uplatňovaly po staletí při gynekologických obtížích.

Středisko plánuje zkoumat tyto byliny:
Cimicifuga racemosa (ploštičník)
Trifolium pratense (jetel luční)
Vitex agnus-castus (drmek obecný)
Humulus lupulus (chmel obecný)
Vaccinium macrocarpon (brusinky)
Viburnum prunifolium (kalina slívolistá)
Angelica sinensis (andělika čínská)
Panax ginseng (ženšen)
Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný)
Glycyrrhiza glabra (lékořice lysá)
Valeriana officinalis (kozlík lékařský)

Výzkum bylin se uskutečňuje prostřednictvím čtyř projektů:
1. Standardizace bylinných doplňků stravy
2. Estrogenní látky a vývoj metod bioanalýzy: prověřování in vitro a in vivo
3. Studování metabolismu, absorpce a toxicity in vitro
4. Klinické zkoušky bylinných doplňků stravy (rozděleno do dvou fází: ve fázi I se sleduje toxicita, absorpce, distribuce, metabolismus a vyhodnocování aktivních sloučenin, ve fázi II účinnost při zmírňování menopauzálních symptomů)

Databáze bylin NAPRALERTSM
NAPRALERT je akronym pro NAtural PRoducts ALERT (informování o bezpečnosti přírodních produktů). NAPRALERT je největší relační databáze světové odborné literatury popisující tradiční používání, chemii a farmakologii rostlinných, mikrobiálních a živočišných (především mořského původu) extraktů. NAPRALERT obsahuje dále velké množství údajů o chemii a farmakologii (včetně humánních studií) sekundárních metabolitů známé struktury, které se získávají z přírodních zdrojů.
NAPRALERT v současné době obsahuje více než 150 000 výtahů z vědeckých výzkumných prací, a to od r. 1650 až do současnosti. Přibližně 80 % záznamů bylo pořízeno systematickým sledováním literatury od r. 1975. V databázi jsou informace o více než 151 000 čistých chemických látkách (species), o více než 52 000 zdrojích (rostlinného, mořského, mikrobiálního a živočišného původu) a více než 1,5 milionů odkazů. Do databáze NAPRALERT měsíčně přibývá asi 600 záznamů, které se získávají zpracováním asi 700 časopisů.
Databáze NAPRALERT je určena:
– pracovníkům vědy z oblasti akademické i průmyslu,
– institucím zabývajícím se regulací léků,
– odborníkům z oblasti zdravotnictví (informace o bylinných přípravcích, jejich dávkování, interakcích s léky a složkami z potravin),
– výrobcům tzv. zdravých potravin (standardizace bylinných produktů , nejlepší metody pro standardizaci aktivních složek aj.).
Přístup do databází je možný za rozumný poplatek prostřednictvím řady sítí (INTERNET, BITNET, PRODIGY a COMPUSERVE). Je také umožněn skrz evropskou síť EARN.  Pro ty, co nepracují na sítích, je možné provádět vyhledávání off-line.

Vyhledávání informací o jednotlivých bylinách používaných v doplňcích stravy lze také provádět z internetové stránky UIC.

Center for Botanical Dietary Supplement Research in Women’s Health