Bezpečnost potravin

Dojnice působí jako biofiltry pro chloristan

Vydáno: 6. 11. 2005
Autor:

Výzkumníci v USA zjistili, že dojnice metabolizují více než 80 % chloristanu přijímaného z životního prostředí. Do mléka tak přechází jen malý podíl této nebezpečné látky, která může narušovat fungování štítné žlázy.

Dojnice dokáží metabolizovat ve svém trávicím traktu více než 80 % přijatého chloristanu, čímž snižují množství této chemikálie, které se dostává do mléka. V posledních letech se zvýšila obava veřejnosti z přítomnosti chloristanu, přirozeně se vyskytujícího i průmyslově používaného, v životním prostředí. Chloristan je potenciálně nebezpečný, neboť ve štítné žláze soutěží s jódem o absorpci a může následně snížit hladiny hormonů štítné žlázy, které jsou nezbytné pro růst a vývoj. Prsní žlázy v laktaci rovněž absorbují jód, a proto se zvýšila obava, že se přijímaný chloristan může dostávat do mléka.

Výzkumníci v USA vyhodnocovali účinky chloristanu na zdravotní stav a kvalitu mléka u 16 dojnic. Zjistili, že se hladina chloristanu zvýšila v mléce (a ve fekáliích a krvi) po aplikaci chloristanu do trávicího traktu krav jen mírně a se zvyšujícím se příjmem nedocházelo k lineárnímu nárůstu. Při nejvyšší úrovni infuze (40 mg/den) činil celkový výdej pouze 17 % příjmu, což  výzkumníci přisuzují tomu, že se chloristan v bachoru dobytka metabolizuje. V živočišné tkání nedošlo k akumulaci chloristanu a nebylo pozorováno snížení hormonů štítné žlázy ani jiné negativní dopady na zdraví zvířat.

Více informací o osudu chloristanu u dojnic je k dispozici ve Sborníku Národní akademie věd USA (PNAS)  nebo v příloze.

Příloha: Osud dietetického chloristanu u dojnic [pdf ; 386434 bytů]

 

Zpráva IFT z 3. listopadu 2005

 

Pozn.: Přístup k aktuálnímu vydání Sborníku Národní akademie věd USA