Bezpečnost potravin

Do konce června vznikne pracovní skupina českých a polských dozorových orgánů

Vydáno: 4. 6. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 4. 6. 2013.

Spolupráce dozorových orgánů v oblasti kvality, bezpečnosti potravin i zdraví zvířat, a zejména zvýšení důvěry v prodávané výrobky, to byla hlavní témata včerejšího varšavského setkání náměstka ministra zemědělství Jiřího Macha s ministrem zemědělství a rozvoje venkova Polské republiky Stanisławem Kalembou.

„Při včerejším jednání jsme se s polskými kolegy dohodli na vzniku pracovní skupiny na úrovni dozorových orgánů. Do konce června bychom pak měli rozpracovat program výměnných stáží zaměřený na sdílení teoretických i praktických zkušeností. Koordinátory pracovních skupin budou ministerstva zemědělství obou zemí,“řekl náměstek ministra Jiří Mach.

Cílem výměnných stáží by mělo být zejména odstranění vzájemné nedůvěry, posílení spolupráce a vytvoření sítě kontaktů dozorových organizací na všech úrovních. Program kromě teoretické části, která má představit regionální inspektoráty a rozpoutat diskuse o konkrétních problémech, má také zahrnovat zejména praktickou část prezentace postupů kontrolní činnosti.

Tento projekt spolupráce by měl být následně vyhodnocen na setkání vrcholných představitelů dozorových orgánů, jež by ve spolupráci s resorty zemědělství navrhli další kroky pro zvýšení vzájemné důvěry a zvláště pro zvýšení důvěry občanů v kvalitu prodávaných výrobků.

Kromě této spolupráce na místě se počítá také se spoluprací dozorových orgánů při přípravě stanovisek pro projednávání legislativy na evropské úrovni v oblasti kontrol a zdraví zvířat.

Při včerejším jednání ministr Stanisław Kalemba oficiálně nabídl České republice pozici partnerské země na veletrhu POLAGRA FOOD. Jeho 29. ročník se uskuteční 23. – 26. září v Poznani.

Tiskové oddělení MZe

Zdroj:  MZe