Bezpečnost potravin

DHEA může představovat riziko pro sportovce

Vydáno: 18. 3. 2004
Autor:

Prohormon dehydroepiandrosteron (DHEA), který je oblíbený ve výživě sportovců jako doplněk stravy, může způsobovat problémy prostaty.

U sportovců, kteří konzumují populární suplement DHEA ke zvýšení hladin testosteronu a ke zvýšení své výkonnosti, se mohou aktuálně zvýšit hladiny tohoto hormonu na takovou hodnotu, která je nebezpečná pro prostatu. K tomuto zjištění dospěli výzkumníci na lékařské fakultě Univerzity v Jižní Karolíně.
DHEA neboli dehydroepiandrosteron je hormon, který se odbourává na různé pohlavní hormony, např. na testosteron, který napomáhá vytváření svaloviny. V odborném časopise Fertility and Sterility (vol. 81, 2004, č. 5) se uvádí, že testosteron vytvořený z DHEA nezůstává v krvi dlouho, nýbrž se rychle odbourává na hormony spojené s růstem prostatické žlázy.
Podle výzkumu provedeného na lékařské fakultě zmíněné univerzity DHEA nezvyšoval hladiny testosteronu, nýbrž zvyšoval jiné hormony, které jsou potenciálně škodlivé pro prostatu.
Zájem o steroidní suplement DHEA se zvýšil poté, co Mark McGwire, populární hráč baseballu, prohlásil, že užíval pro dosažení výkonu v r. 1998 androstenedion neboli “andro”, podobný prostředek pro zvýšení výkonnosti. DHEA (v dávkách 25 mg a 50 mg) je na trhu v USA volně k zakoupení. Předpokládá se, že řada sportovců konzumuje pro dosažení okamžitého výkonu 200 mg DHEA nebo více.
V rámci studie se sledovalo 12 zdravých mužů ve věku 18–42 let. Každý den po dobu 6 měsíců muži dostávali 50 mg nebo 200 mg DHEA nebo cukr. V krvi se pak zjišťovaly hladiny různých hormonů (DHEA, DHEA-sulfát, androstenedion, testosteron, estradiol, dihydrotestosteron a tzv. ADG, tj. 5-alfa-antrostane-3-alfa-17beta-diol glukuronidu).
Dále se provedla řada zdravotních testů a monitorovala se velikost prostaty u mužů. Tým výzkumníků zjistil, že po 6 měsících pravidelné konzumace DHEA (bez ohledu na dávku) se zvýšila v krvi mužů cirkulace těchto sloučenin: DHEA, DHEA-sulfát a ADG. Hladiny testosteronu zůstaly nezměněné a rovněž se významně nezměnily hladiny androstenedionu, estradiolu a dihydrotestosteronu.
Z výsledků pokusu vyplývá, že organismus, pokud dostane nadměrné množství DHEA, ho přednostně přeměňuje na testosteron, pak na DHT a následně na ADG. Testosteron se rychle štěpí na DHT, který se rychle odbourává na stabilnější hormon ADG. Zvýšené hladiny tohoto hormonu pak zůstávají a cirkulují v krvi.
Další výzkumy naznačily, že ADG je růstový faktor pro prostatu a může podporovat vývoj benigní (nezhoubné) prostatické hypertrofie, zvětšení prostaty běžně pozorované u mužů.
Výzkumníci si nejsou jisti účinky zvýšených hladin DHEA a DHEA-sulfátu v krvi. Domnívají se, že DHEA může sám podporovat vývoj svaloviny. Dosud však toto nebylo zdokumentováno. DHEA se běžně produkuje nadledvinami. Uvádějí dále, že specifické účinky DHEA a podobných hormonů, které jsou klasifikovány v USA jako výživové doplňky, je třeba dále prověřovat.
Více informací zde.