Bezpečnost potravin

Další sporný přípravek na hubnutí

Vydáno: 24. 5. 2013
Autor: sukova1

Přípravek ze semen korejské borovice Pinus koraiensis – Pinnothin® údajně zvyšuje pocit sytosti zvýšeným uvolňováním hormonu cholecystochinin. Tvrzení o účinku nebylo zatím v EU schváleno.

Citovaná studie (Zamola, F: Vliv oleje semen borovice korejské na hormony sytosti CCK a GLP-1 a potlačení chuti k jídlu) ověřovala účinek bioaktivního prostředku z piniových oříšků – Pinnothin® od Stephan Liphid Nutrition – na potlačování chuti k jídlu. Ukázalo se, že po 30 – 60 minutách od příjmu dávky 3 g oleje nebo složky přírodních metabolitů, se podstatně zvýší uvolňování hormonu „sytosti“ – cholecystochininu (CCK a enormně se zrychlí krevní oběh v porovnání s placebo.

Aktivní složkou přípravku Pinnothin® je kyselina pinolenová získaná z východoasijské pinie (Pinus koraiensis) rostoucí v horách Koreje, Japonska, Sibiře a Mandžurska (Čína). Tato semena jsou na kyselinu pinolenovou bohatší (obsahují až 40krát více) než semena jiných druhů borovic – pinií.

Účinek je konkrétně vyvolán metabolitem přípravku Pinnothin – glukagon-peptid-1, kterým se významně zvýší i uvolňování hormonu CCK v porovnání s placeb. Takto vyvolaným snížením chuti k jídlu lze přirozeně snížit příjem stravy (a energetického příjmu) o 7 %.

Prepared Foods

Poznámka
Podle stanoviska úřadu EFSA z r. 2011 není k dispozici dostatek důkazů, aby pro piniový olej z Pinus koraiensis bylo použito zdravotní tvrzení, že zvyšuje pocit sytosti vedoucí ke snižování hmotnosti.