Bezpečnost potravin

Další lihovina ze skladu Verdany obsahuje 50% metanolu, inspekce varuje před všemi výrobky Likérky Drak

Vydáno: 19. 10. 2012
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 19. 10. 2012.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) identifikovala další lihovinu z neregistrovaného skladu společnosti VERDANA s.r.o. ve zlínské lokalitě Rybníky, která obsahuje mimořádně vysokou koncentraci metanolu. Laboratorní analýza SZPI prokázala u celkem tří vzorků výrobku Original vodka jemná alk. 40% obj. v balení 0, 42l s etiketou a kolkem společnosti Likérka Drak s.r.o. přítomnost metanolu v koncentraci od 500 400 do 500 700 miligramů na litr absolutního alkoholu (mg/l a.a.). Metanol tak představuje polovinu veškerého alkoholu v uvedeném spotřebitelském balení. Jedná se o již druhý typ výrobku z uvedeného skladu, který obsahuje vysoce toxickou směs v potravinářském balení. Navíc jde opět o produkty, které nemají šarži, tj. povinný údaj, jenž by pomohl přesně definovat okruh nebezpečných výrobků.
Ve skladu společnosti VERDANA s.r.o. se nacházelo celkem 15 261 lahví Original vodky jemné 0, 42l, což představuje 6 410 litrů lihovin. Uvedené množství lihoviny je při zjištěné koncentraci metanolu schopno ohrozit zdraví a životy řádově tisíců osob.
SZPI upozorňuje, že vzhledem ke zveřejněným zjištěním jsou produkty s etiketou Likérky Drak podezřelé, že nesplňují požadavky na bezpečnost potravin. Všichni prodejci a distributoři výrobků společnosti Likérka Drak s.r.o. jsou proto v souladu s článkem 19 odst. 3 a 4 nařízení (ES) 178/2002  povinni přistoupit ke stahování těchto výrobků z trhu. Inspekce ze stejného důvodu důrazně doporučuje všem spotřebitelům, aby nekonzumovali žádné lihoviny s etiketou Likérky Drak.
Inspekce v minulých dnech informovala o zjištění mimořádně vysoké koncentrace metanolu u výrobku Original Tuzemák alk. 40% obj. v lahvi o obsahu 0, 42 l s etiketou a kolkem Likérky Drak.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633  

Zdroj:  SZPI