Bezpečnost potravin

CRISPR s kmenovými buňkami zvrátili diabetes u myší

Vydáno: 29. 4. 2020
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Odborníci americké Washington University již několik let vyvíjejí léčbu diabetu pomocí kmenových buněk, které přetvářejí na beta buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Už mají na svém kontě nějaké úspěchy. Teď k nim přidali další pozoruhodný průlom, jehož dosáhli zapojením genetického editoru CRISPR.

Beta buňky ve slinivce produkují inzulín, který lidské tělo nutně potřebuje pro metabolismus cukrů. Diabetici ale nemají životaschopné beta buňky anebo jim nefungují, jak by měly. Kvůli tomu je pro diabetiky nutná dieta anebo potřebují pravidelné injekce inzulínu, které jim pomáhají udržet potřebnou hladinu cukru v těle.

Jednou z možností, které mají vědci a lékaři při pokusech o léčbu diabetu, jsou lidské kmenové buňky. Při správném zacházení z nich mohou vzniknout téměř jakékoliv buňky lidského těla, včetně beta buněk slinivky. Tým Washington University je na samotné špičce vývoje těchto technologií pro léčbu diabetu. Nedávno se jim podařilo funkčně vyléčit diabetes u myší implantací takto vytvořených beta buněk.

Badatelé Washington University teď ještě vylepšili svůj postup tím, že použili editor CRISPR, s jehož pomocí opravili u kmenových buněk genetický defekt, zodpovědný za Wolframův syndrom. To je speciální případ diabetu, který je vyvolaný mutací v jednom genu. Podle vědců ale bude možné použít podobný postup i v případě dalších typů diabetu, které jsou běžnější.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací: newatlas.com

 

Zdroj článku: Gate2Biotech


Foto: Shutterstock