Bezpečnost potravin

ČR zjišťuje možnosti pomoci EU po záplavách i na příští rok

Vydáno: 30. 8. 2002
Autor:

27. srpna 2002 16:02 PRAHA (ČTK) – Česká republika by ráda využila pomoci Evropské unie při odstraňování následků povodní i v příštím roce. Vrchní ředitel sekce EU na ministerstvu zahraničí Petr Ježek dnes novinářům řekl, že zatím zjišťuje, jaké jsou v Bruselu možnosti. Evropská unie již minulý týden přislíbila okamžitou pomoc ve výši skoro 58 […]

27. srpna 2002 16:02
PRAHA (ČTK) – Česká republika by ráda využila pomoci Evropské unie při odstraňování následků povodní i v příštím roce. Vrchní ředitel sekce EU na ministerstvu zahraničí Petr Ježek dnes novinářům řekl, že zatím zjišťuje, jaké jsou v Bruselu možnosti. Evropská unie již minulý týden přislíbila okamžitou pomoc ve výši skoro 58 miliónů eur, což je více než 1,7 miliardy korun.
Tyto peníze jsou z fondů EU určených pro kandidátské země. Evropská investiční banka (EIB) navíc vládě nabídla výhodný úvěr. „Je tu ona nabídka využít půjčky do 200 miliónů eur (asi šest miliard korun) za zvýhodněných podmínek,“ uvedl Ježek. Podobnou půjčku si podle něj země brala v roce 1997 po záplavách na Moravě. Úvěry s preferenčními sazbami navrhla EIB Německu, Rakousku, České republice a Slovensku již 18. srpna. Podle hlavního vyjednavače s Evropskou unií Pavla Teličky by tato půjčka byla vůbec nejlevnější, kterou lze dostat.

O záplavách bude tento týden v Praze jednat komisař Evropské unie pro rozšíření Günter Verheugen. Telička nepředpokládá, že by katastrofální povodně mohly nějak významně ovlivnit rozhovory o vstupu země do EU, ať už v pozitivním či negativním smyslu.

Telička připustil, že povodně budou mít dopad na českou ekonomiku, avšak to by ve vyjednávacím procesu nemělo vadit. „Nedovedu si představit, že by si někdo v unii byť jen vteřinu pohrával s myšlenkou, že bychom za přírodní katastrofu měli být potrestání ještě jednou,“ uvedl Telička.

Rovněž informoval o obtížné kapitole zemědělství, jedné z mála, které Česku zbývají vyjednat. Zemědělství by mohla Praha uzavřít nejpozději do poloviny prosince, předpokládá Telička. Sporná otázka přímých plateb EU českým zemědělcům bude patrně až poslední. Brusel prozatím nechce kandidátům přiznat stejnou podporu zemědělcům jako současným členům. Telička poznamenal, že v této věci se rýsuje i možnost přechodného období.

Nejdřív se tak bude jednat o výrobních kvótách. Česko bude klást důraz mimo jiné na produkci masa, mléka, cukru, bramborového škrobu a na vinařství. Neznamená to ale, že ostatní oblasti jsou nevýznamné, dodal Telička. Česká vláda se na vyjednávání s Bruselem bude připravovat v září.