Bezpečnost potravin

ČR a Polsko začaly novou etapu spolupráce v oblasti kvality a bezpečnosti potravin

Vydáno: 10. 5. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 6. 5. 2013.

Český ministr zemědělství Petr Bendl a polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Stanisław Kalemba se 6. května v Praze sešli k jednání o spolupráci při zajištění bezpečnosti a kvality potravin. Součástí jejich jednání bylo také zlepšení komunikace mezi polskými a českými dozorovými orgány.

Český a polský ministr zemědělství se 6. května v Praze dohodli na posílení spolupráce při kontrolách kvality a bezpečnosti potravin. Dozorové orgány obou zemí si budou navzájem poskytovat informace nezbytné k tomu, aby se zabránilo uvádění zdravotně závadných i nekvalitních potravin na trh v Polsku i v České republice.

„Stojíme o to, aby polští i čeští potravinoví inspektoři těsněji spolupracovali. Mohli bychom například pořádat stáže našich inspektorů v Polsku a polských zase v České republice. Měli by pak bezprostřední informace o tom, jak funguje systém dozorových organizací v obou našich zemích,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

„S ministrem Petrem Bendlem jsme se shodli, že otevíráme novou etapu vzájemné spolupráce, abychom zvýšili i kvalitu našich potravin,“ uvedl polský ministr zemědělství Stanisław Kalemba.

Setkání bylo podle obou ministrů dobrou příležitostí k bezprostřední výměně pohledu na oblast kvality a bezpečnosti potravin a také na zlepšení informovanosti.

„Budeme se snažit zavést zásadu, že by nejprve úřední kontrola nezpochybnitelně zjistila, že je konkrétní potravina nekvalitní a teprve potom budou informována média,“ řekl Stanisław Kalemba.

„Je důležité nejenom maximálně informovat v jednotlivých kauzách, že se na trhu něco nekalého děje, ale také je nutné, naše dozorové orgány měly zpětnou vazbu,“ řekl Petr Bendl.

Petr Bendl a Stanisław Kalemba spolu probrali i budoucí rozpočet Evropské unie a novou podobu Společné zemědělské politiky po roce 2014. Zástupci polského i českého ministerstva zemědělství také debatovali o tabákové směrnici, kterou chystá Evropská unie. Obě strany zastávají shodné pozice, protože mají obavy, že by nová pravidla příliš nezlepšila zdraví evropské populace a naopak by z Evropy vyhnala tabákový průmysl.

Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj:  MZe