ČOI: zboží ze zatopených obchodů může být nebezpečné
elektrospotřebiče; zařízení; potraviny; ČOI
Podnikatelé, kteří chtějí prodávat průmyslové zboží ze zatopených skladů a obchodů, musí dodržovat přísná pravidla. Za jejich porušení je může stíhat ČOI. Podle ní, by se lidé měli některým druhům zboží dokonce vyhnout. To se týká např. elektrospotřebičů, které mohou být i životu nebezpečné, kde může dojít poškozením vodou ke zkratu. Prodejce musí výrobky dokonale prověřit. Pokud se prokáže, že kupující může výrobek zranit, může inspekce sáhnout až k 20 milionové pokutě.
Zboží má být podle ČOI řádně označeno, že pochází ze zatopených míst a musí být nepoškozené. Zákon zakazuje prodej potravin zasažených vodou.
Omylem obchodníků je, že na výrobky nabízené při výprodeji nemusí poskytovat záruku. Chybně tak např. postupoval supermarket Baumax v Plzni na Rokycanské třídě. Ani snížená cena neopravňuje obchodníky k tomu, aby prodávali zboží bez záruční lhůty. Ta je podle předpisů v ČR půl roku. Výjimka umožňuje záruční dobu jen prodloužit, nikoliv však zkrátit, nebo dokonce zrušit!
Inspektoři varují také před neuváženým nákupem zařízení na vysoušení a obnovu poškozených staveb. Doporučujeme nekupovat nic, co není od spolehlivé firmy a plně funkční – vyzývá ČOI.
Z potravin nelze v Praze prodávat ani konzervy – vše se má zlikvidovat.
HN, 2002, č. 161, s. 18 (Mik)