Bezpečnost potravin

Čínští výrobci se závázali nevyrábět geneticky modifikované potraviny

Vydáno: 25. 7. 2003
Autor:

Dvě třetiny výrobců potravin operujících v Číně oznámilo, že se oficiálně zavázali neprodávat v Číně geneticky modifikované potraviny.

Výsledky výzkumu veřejného mínění provedeného v prosinci 2002 univerzitou v Ahong-šanu odhalil, že 87 % dotázaných si přeje, aby potraviny obsahující složky GMO byly označeny a 56 % respondentů by při výběru upřednostnilo potraviny bez GMO přísad.
Společnost Nestlé byla začátkem roku nachytaná, že prodává neoznačené GM potraviny. Důsledkem skandálu, který následoval, bylo vrácení již zakoupených neoznačených potravin nazpátek do prodejen. Další společnosti se ze skandálu Nestlé poučily. Do skupiny zahraničních společností, které se oficiálně zavázaly, že do svých výrobků prodávaných v Číně nebudou používat GM přísady, patří mimo jiné i Wyeth, Mead Johnson, Wrigley a Lipton, které svoji  politiku  nepoužívání GMO oznámily již dříve i v řadě  jiných zemí. K čínským společnostem, které deklarovaly nepoužívání GMO,  patří hlavně velcí producenti sójových výrobků z regionu jižní Číny – Pearl River Bridge, Lee Kum Kee, Amoy a Vitasoy.
Čínská vláda v posledním období zintenzivnila úsilí o zavedení legislativy o označování GMO a provádění inspekcí. Státní orgány zdůraznily, že prodej neoznačených výrobků obsahujících GMO bude přísně pokutovaný.
www.reuters.com