Bezpečnost potravin

Chytrý inzulín slibuje bezpečnější regulaci cukrů u diabetiků

Vydáno: 9. 12. 2020
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Pozoruhodná studie týmu evropských vědců předvedla vývoj a úvodní testy nového typu molekuly inzulínu. Tato molekula dovede detekovat hladinu cukru v krvi pacienta a podle toho pak přizpůsobit svou aktivitu.

Kredit: Mr Hyde / Wikimedia Commons.Experimentální molekula byla doposud testována jen na zvířatech. Badatelé ale doufají, že po dokončení jejího vývoje nabídne diabetikům bezpečnější, a také snazší inzulínovou léčbu.

Jak uvádí vedoucí výzkumu Knud Jensen z dánské University of Copenhagen. Při léčbě cukrovky je v dnešní době problém s tím, že klasický inzulín funguje vždy stejně. Snižuje hladinu cukru v krvi. A to i tehdy, když to není v zájmu pacienta.

Jensenův tým vyvinul nový typ molekuly inzulínu, která dovede reagovat na aktuální hladinu glukózy v krvi. Samovolně zvyšuje či snižuje svou aktivitu podle momentální potřeby metabolismu.

Badatelé již v úvodních experimentech na zvířatech prokázali, že tento přístup funguje. Jejich vylepšený inzulín reagoval podle potřeby u laboratorních potkanů s různou hladinou cukru v krvi.

Jensen je optimistický ohledně vývoje jejich chytrého inzulínu. Zároveň ale připouští, že to ještě potrvá roky, než se jejich inzulín dostane na trh a k běžným pacientům. Jejich výzkum je stále ještě v počáteční fázi vývoje a bude nutné ho důkladně prověřit na lidech. Nicméně, již se jim podařilo získat klíčový důkaz, že chytrý inzulín funguje v živém organismu.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: https://newatlas.com/medical/glucose-responsive-insulin-safer-blood-sugar-control-diabetes/

 

Zdroj: Gate2Biotech