Bezpečnost potravin

Česká republika je znovu oficiálně zemí bez výskytu ptačí chřipky

Vydáno: 3. 6. 2022
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS

Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH – World Organisation for Animal Health) oficiálně zveřejnila na svém webu informaci, že Česká republika je od 16. května 2022 prostá aviární influenzy (ptačí chřipky). Tento krok je velmi důležitý pro uvolnění obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s tak zvanými třetími zeměmi (státy, které nejsou členy EU). Zveřejněním na webu WOAH je status oficiální.

Publikováním článku je informace oficiálně přístupná všem 182 členským zemím WOAH (dříve OIE)*. Státní veterinární správa (SVS) v následujících dnech kompetentním autoritám všech zemí, které letos ČR oficiálně oznámily, že v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na jejím území omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z ČR, zašle oficiální dopisy s touto novou informací.

„Věříme, že třetí země na tuto informaci rychle zareagují a v krátké době dojde k postupnému uvolňování obchodu s drůbeží a drůbežími produkty. Čeští vývozci by se tak mohli vrátit na zahraniční trhy v takové míře, jak tomu bylo před výskytem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V letošním roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno 10 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. První dvě letošní ohniska byla potvrzena 4. ledna v malochovech drůbeže v Bojanovicích na Znojemsku a v Blažimi na Lounsku. Postupně přibylo 8 dalších ohnisek v chovech, která se nacházela jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech. Poslední ohnisko v obci Plánice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji bylo potvrzeno 14. dubna.

* Světová organizace pro zdraví zvířat donedávna používala zkratku OIE z francouzského názvu Office International des Épizooties. Nyní organizace již používá zkratku WOAH z angličtiny.

 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS