Bezpečnost potravin

Čerstvé (a místní) bio, pořiď si sám

Vydáno: 25. 3. 2009
Autor:

Biokluby z českých měst rokovaly o víkendu v Brně.

Místní a čerstvé biopotraviny přímo ze statku si mohou pořídit rodiny, jež se ve svém městě přidají k takzvaným bioklubům. V sobotu 21. 3. se lidé z celé republiky, kteří kluby organizují, sešli na semináři v Brně. Program zahrnoval přednášky, prezentace úspěšných bioklubů a ekologických zemědělců i neformální debaty.
 
Biokluby úspěšně fungují v řadě evropských – včetně několika českých – měst. Sdružují se v nich rodiny či lidé, kteří chtějí odebírat biopotraviny přímo od nedalekých ekologických zemědělců. Vědí tak, čí zboží kupují, mohou svého farmáře osobně poznat a hlavně mají zaručený místní původ potravin. Zákazníci rovněž takto obejdou supermarkety, jež svoji nabídku často dovážejí z velké vzdálenosti a většinu vydělaných peněz si ponechávají. V bioklubu veškerou útratu dostane přímo zemědělec.
 
Rodiny v bioklubech si pravidelně – obvykle jednou týdně – objednávají potraviny podle své potřeby. V určený den pak dostanou domů nebo na domluvené místo bedničku se zbožím přímo od zemědělce.
 
První české biokluby vznikly před několika lety v Praze, Brně a Olomouci. Třeba farma Luční údolí zásobuje biokluby v několika moravských městech včetně Brna. Pražský Klub přátel biofarem, který organizují manželé Růžičkovi, funguje od roku 1995, soustavně rozšiřuje sortiment a přidává další a další statky. Hnutí DUHA chce tento trend rozšířit do dalších měst. Podpora silného místního trhu s biopotravinami je totiž velmi důležitá pro rozvoj českého ekologického zemědělství.
 
Biokluby jsou elegantní způsob, jak nakoupit biopotraviny, které jsou zaručeně čerstvé a od místního zemědělce. Navíc máte jistotu, že peníze opravdu dostane farmář a většinu útraty nepohltí supermarket. Osobně poznáte svého zemědělce, takže víte nejen co, ale také od koho jíte. Navíc se můžete dozvědět spoustu zajímavostí o jídle, které máte každý den na talíři. Bioklubů po Evropě běží už stovky.
 
 
Ekologická organizace Hnutí Duha vydala sadu publikací, které slouží jako praktický návod pro zájemce o vytvoření bioklubu. Ke stažení jsou na www.ceskebiopotraviny.cz
 
Hnutí DUHA rovněž spustilo kampaň Podestýlka, výběh – to je jiný příběh, která má prosadit lepší podporu pro ekologické chovy slepic a kuřat [1]. Umožnila by tak zákazníkům, aby v obchodech měli na výběr vejce či kuřecí maso, jež nepocházejí z průmyslových velkodrůbežáren. Z webu www.ceskebiopotraviny.cz lidé mohou psát emaily přímo ministrovi zemědělství.
 
Praktického rádce Čerstvé biopotraviny na dosah lze stáhnout na www.hnutiduha.cz/publikace/cerstve_potraviny_na_dosah.pdf
 
 
 
 
 
Poznámka:
[1] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=704
 
 
Zdroj:  Lenka Kaspříková, Hnutí DUHA