Bezpečnost potravin

Centrem Brna vede Mendelova stezka

Vydáno: 26. 4. 2022
Autor: MENDELU

V letošním roce uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, který je znám jako zakladatel genetiky.

Centrem Brna ode dneška vede stezka připomínající působení jednoho z nejslavnějších světových vědců Gregora Johanna Mendela. Stezku tvoří 16 informačních panelů instalovaných v místech spojených s jeho životem. První zastavení se nachází na Biskupském dvoře, kde měla sídlo Hospodářská společnost, jejímž byl Mendel členem a funkcionářem. V roce 1865 zde poprvé zveřejnil výsledky svých pokusů s hybridy rostlin. Stezku dne 25. 4. slavnostně otevřeli zástupci města a státu.

Další zastavení představují známá místa v nových souvislostech. Mnohé návštěvníky udiví, že dnešní divadelní budova Reduty sloužila v 19. století jako prostor pro výstavy květin, ovoce a zeleniny, kterých se Mendel účastnil jako hodnotitel. Překvapující může být i skutečnost, že studiem zemědělství, ovocnářství a vinařství se mladý Mendel zabýval na Filozofickém studijním ústavu u Minoritů. S výukou přírodovědy pak po úspěšném absolvování studia vypomáhal v budově Technického studijního ústavu.

V postavení ředitele Hypotéční banky Markrabství moravského docházel do budovy dnešní České národní banky a také pravidelně navštěvoval zasedání v Zemském dvoře (dnešní Ústavní soud). Kurátoři stezky neopomenuli ani Mendelovo kněžské působení a starobrněnský klášter. „Jsou to původní místa, kde se Mendel reálně fyzicky vyskytoval. Naším cílem bylo nejenom představit osobnost Johanna Gregora Mendela, jeho dílo v nějakém dobovém kontextu, ale představit i město Brno, ve kterém žil,“ uvedl generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.

V letošním roce uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, který je znám jako zakladatel genetiky. Na přípravě oslav se podílejí instituce z Brna i celé republiky a jejich cílem je osvěta a připomenutí Mendelova odkazu mezi lidmi z regionu, České republiky i zahraničí. Mendelova univerzita v Brně vydala úspěšný komiks Lucie Seifertové. „Výstava z něj složená aktuálně putuje po Slovinsku, od července bude i v Belgii. Univerzita chystá ve spolupráci s pivovarem Moravia také pivo MendelBier, na trhu bude od června. V červenci bude v Brně také velká genetická konference za účasti elitních světových vědců včetně několika nobelistů,“ uvedla vedoucí Oddělení komunikace a marketingu MENDELU Jiřina Studenková. Podle ní škola pořádá i edukativní workshopy na téma genetika a Mendel na středních školách.
 

Zdroj: MENDELU


Během roku se koná několik desítek akcí věnovaných zakladateli genetiky, ať již jde o výstavy, workshopy, výsadby či zážitkové programy
 – souhrnně je naleznete na webu www.mendel22.cz. Zájemci o Mendelův odkaz v zemědělství tak mohou v následujících měsících využít nabídky bezmála čtyřiceti přednášek, polních dnů a exkurzí, které organizují zemědělské instituce po celé republice.