Bezpečnost potravin

Čelní světoví představitelé sdružení ve Skupině globálních lídrů pro ATB rezistenci žádají razantní snížení jejich využívání

Vydáno: 30. 8. 2021
Autor: Ministerstvo zemědělství

Výzva přichází před summitem OSN o potravinových systémech, který se bude konat v New Yorku 23. září 2021.

Skupina globálních lídrů v oblasti antimikrobiální rezistence vyzvala všechny země, aby výrazně snížily množství antimikrobiálních léčiv (antibiotika, antimykotika a antiparazitika) používaných v potravinových systémech.

To zahrnuje omezení používání důležitých antibiotik k podpoře růstu zdravých zvířat a celkově šetrnější používání těchto léčiv. Výzva přichází před summitem OSN o potravinových systémech, který se bude konat v New Yorku 23. září 2021 a kde budou země diskutovat o způsobech transformace globálních potravinových systémů.

Mezi další klíčové výzvy k akci pro všechny země patří:

  • Ukončení používání antibiotik, které mají zásadní význam pro léčbu lidí, za účelem podpory růstu zvířat.
  • Omezení množství preventivně užívaných antimikrobiálních látek u zdravých zvířat a rostlin a zajištění toho, aby veškeré používání bylo prováděno s regulačním dohledem.
  • Zastavení nebo výrazné omezení volného prodeje antimikrobiálních látek, které jsou důležité pro lékařské nebo veterinární účely.
  • Snížení celkové spotřeby antimikrobiálních látek díky zlepšené kontrole a prevenci infekcí, zvýšené hygieně, biologické bezpečnosti a očkování v zemědělství a akvakultuře.
  • Zajištění přístupu ke kvalitním a cenově dostupným antimikrobiálním látkám pro zdraví zvířat a lidí a podpora inovací a vývoje udržitelných alternativ antimikrobiálních látek.

 

Někdy jsou antimikrobiální látky používané v potravinových systémech stejné nebo podobné těm, které se používají k léčbě lidí. Současné použití u lidí, zvířat a rostlin podporuje alarmující nárůst odolnosti vůči lékům, snižování jejich účinnosti a ztěžování léčby infekcí (Antimicrobial Resistance (AMR)). V případě další nečinnosti bude mít AMR fatální důsledky pro zdraví lidí, zvířat a rostlin a celkový stav životního prostředí – již dnes způsobí nemoci odolné vůči lékům (antibiotikům) celosvětově nejméně 700 000 úmrtí ročně. Přestože došlo k podstatnému globálnímu snížení používání antibiotik u zvířat, jsou potřeba další kroky a vývoj účinných alternativ a vakcín.

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce

 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Foto: Shutterstock