Bezpečnost potravin

Brusel chce zrušení opatření Ruska, které zakázalo dovážet a prodávat zeleninu z EU

Vydáno: 6. 6. 2011
Autor: MZe

Brusel požaduje zrušení zákazu Ruské federace ze dne 2. 6. 2011.

Ruská federace vydala 2. 6. 2011 zákaz na dovoz čerstvé zeleniny z celé Evropské unie a zároveň stanovilo podmínky pro jeho odvolání. Tamní úřady mají obavy, aby se do Ruska nedostala nákaza střevní bakterie E.coli, která řádí hlavně v severním Německu. Legislativa unie podle ruského hlavního hygienika nefunguje, Rusové by proto měli kupovat zeleninu od domácích producentů.

Evropská unie rozhodnutí ruských úřadů kritizovala. Rusko dosud zakazovalo dovoz čerstvé zeleniny pouze z Německa a Španělska. Rozšíření opatření na celou EU kritizovala Evropská komise. Podle eurokomisaře pro spotřebitele a zdraví Johna Dalliho jde o nepřiměřené opatření.

Evropská komise (DG SANCO) požádala dopisem generální ředitelky pro zdraví a spotřebitele Paoly Testori Coggi o okamžité zrušení zákazu, který byl uvalen na všechen export zeleniny z EU do Ruska. Rusku bylo připomenuto, že poslední testy v Německu ukázaly, že patogenní bakterie O:104 nebyly dosud v potravinových produktech nalezeny a že v severním Německu byla podniknuta potřebná opatření pro veřejnost zaměřená na limitovaný počet produktů a omezenou geografickou oblast. P. Testori Coggi poukazuje na, v příloze zaslané, výsledky šetření provedené v členských státech EU a na vyšetřování průběžně prováděná na identifikaci zdroje nákazy. Speciální tým z EFSA a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí byl požádán o pomoc a má poskytnout další vědecké podpory německým úřadům.

Rusko v reakci na stížnosti z Bruselu zveřejnilo seznam požadavků, jimiž uvolnění embarga podmiňuje – dovoz bude obnoven v okamžiku, kdy Rusko z EU obdrží informaci o zdroji nákazy, o mechanismech jejího šíření a o lokalizaci epidemie.

„Podmínky pro odvolání zákazu jsou tyto: nalezení původce a příčiny infekčního onemocnění, určení faktorů přenosu (potraviny, voda a podobně) a rovněž kontrola nad šířením střevní infekce a zastavení početního růstu nemocných,“ řekl podle agentury ITAR-TASS hlavní hygienik Ruské federace Gennadij Oniščenko. Rusko prý vyčká, až oficiální úřady na národní nebo evropské úrovni splnění těchto podmínek potvrdí.

Oniščenko řekl, že jeho úřad o zákazu dovozu již informoval ruskou celní správu. Nařídil také, aby zelenina původem z Evropské unie byla z pultů ruských prodejen okamžitě stažena. Spotřebitelům pak doporučil, aby dávali pozor na to, co jedí, a aby upřednostňovali zeleninu od domácích dodavatelů, protože „situace se během jednoho měsíce nedostala pod kontrolu, nejsou známy zdroje infekce ani faktory, které přispívají k jejímu šíření,“ řekl Oniščenko. „Situace se v posledních dnech výrazně zhoršila, proto jsme nuceni zavést tato nepopulární opatření,“ dodal.