Bezpečnost potravin

Bezpečné množství vitaminů a minerálních látek

Vydáno: 2. 12. 2002
Autor:

Expertní skupina pro vitaminy a minerální látky britského Úřadu pro potravinové standardy (FSA) vydala návrh nejvyšších bezpečných množství (SUL = safe upper level) pro 34 vitaminů a minerálních látek.

Dokument, který má šest částí, a lze jej stáhnout ze stran FSA je projednáván 21. listopadu 2002. Expertní skupina pro vitaminy a minerální látky (EVM), které předsedá prof. M. Langman, je nezávislou skupinou sestávající z lékařů, vědců, jednoho laika a čtyř pozorovatelů reprezentujících zdravotní zájmy, zájmy potravinářského průmyslu a alternativní medicíny. Skupina strávila čtyři roky vyhodnocováním dostupných vědeckých dokumentů z hlediska získávání informace o nejvyšším množství vitaminů a minerálních látek, které jsou ještě z hlediska zdraví bezpečné. V této souvislosti tedy nejde o hodnocení prospěšných účinků. Nutriční hodnoty byly v této souvislosti brány v úvahu jen do té míry, aby SUL nebyly stanoveny níže než výživová doporučení. Přitom EVM posuzuje jen vitaminy a minerální látky, které jsou v souladu s legislativou prodávány.
Předložený dokument obsahuje podrobné nutriční a toxikologické informace o 34 látkách. Údaje byly dostačující pro stanovení SUL pro vitamin B6, beta-karoten, vitamin E, bor, měď, nikl, selen, zinek a křemík. Pro další látky (biotin, kyselinu listovou, niacin, kyselinu pantotenovou, riboflavin, thiamin, vitaminy B12, C, A, D, K, chrom, kobalt jod, mangan, molybden, vápník, železo, hořčík, fosfor a draslík), byly stanoveny „směrné hladiny bezpečné spotřeby“ (guidance of safe consumption). Pro germanium, vanad a chlorid sodný nebyl k dispozici dostatek údajů pro stanovení SUL nebo směrných hladin bezpečné spotřeby. Síra byla z hlediska stanovení mezních hodnot vyloučena vzhledem k tomu, že její příjem je omezen jen na formu aminokyselin (cystein a methionin). Fluoridy byly také vyloučeny, protože jediné suplementy, v nichž se mohou vyskytovat, jsou licencovaná léčiva a dále prostředky pro zubní hygienu, které nepatří ani k potravinám ani k doplňkům stravy.
EVM se zabývala také fortifikovanými potravinami, avšak jejich konkrétní průzkum se prováděl v letech 1986/7, takže údaje už mohou být zastaralé. Závěry EVM se týkají celkové suplementace, tzn. doplňkovými zdroji jsou jak fortifikované potraviny, tak doplňky stravy.
Návrh je k dispozici na stránkách Food Process., 71, 2002, č. 10, s.8