Bezpečnost potravin

Bakteriociny účinným prostředkem proti kampylobakteru

Vydáno: 4. 5. 2004
Autor:

Bakteriociny jsou účinnou alternativou antibiotikům v boji proti výskytu patogena Campylobacter sp. ve střevním traktu drůbeže.

Ve Výzkumném středisku pro mikrobiologickou bezpečnost drůbeže v Athenách v USA zkoumali v laboratorních podmínkách účinnost bakteriálních produktů s antimikrobiální aktivitou – bakteriocinů – při snižování počtu buněk Campylobacter sp. ve střevním traktu drůbeže. Zjistili, že bakteriociny redukují počty patogena až o 99,99 procent. K potvrzení, že tato technologie je i průmyslově využitelná, bude zapotřebí ještě provést rozsáhlé testování v chovech.

Bakteriociny aplikované jako součást krmiva představují účinnou altenativu k antibiotikům, která se ke kontrole výskytu patogenů u drůbeže zatím používala. Podle informací Střediska pro kontrolu a prevenci chorob je kampylobakter jednou z nejběžnějších bakterií vyvolávajících v USA průjmová onemocnění. Drůbež je nejčastějším prostředníkem přenosu tohoto patogena na člověka. Kampylobakter se totiž nachází nejen ve střevním traktu drůbeže, která nemusí vykazovat příznaky onemocnění, ale prostřednictvím trusu se může přenést na peří a kontaminovat kůži ptáků. Kontrolou výskytu Campylobacter sp. u drůbeže se sníží možnost expozice spotřebitelů tomuto patogenu.

Údaje z předchozích studií ukázaly, že bakteriociny jsou účinnými prostředky pro redukci výskytu jiných alimentárních patogenů, např. Salmonella spp. a Escherichia coli. Patentovaná technologie na použití bakteriocinů je k dispozici pro komerční vývoj.

http://www.ars.usda.gov/is/pr/2004/040428.htm