Badyán – jedno z nejkrásnějších koření
Badyán je ceněn především pro svou příjemnou vůni a silně sladkou chuť.
Badyán (též čínský anýz, hvězdicový anýz) pochází z jižní Číny a Vietnamu, kde má dlouholetou lékařskou a kulinářskou tradici. V kuchyni se badyán používá především jako koření na ryby a mořské plody, dušené fíky a hrušky, tak i k dochucení tropického ovoce.
Je součástí tradičního čínského koření pěti vůní, ve Vietnamu je hlavním kořením vietnamské nudlové polévky pho. U nás se používá v likérnictví, voňavkářství i v potravinářském průmyslu. V tradiční české kuchyni se užívá jako levnější náhrada anýzu do perníku, speciálních sušenek, švestkových povidel, hruškového kompotu i k aromatizaci čajů. Pomáhá zvýrazňovat sladkou chuť dýně, pórku i kořenové zeleniny.
Badyán je plodem stálezeleného stromu „badyáníku pravého“ (Illicium verum), příbuzného magnóliím. Od sedmého roku života plodí červeno-hnědé, korkově-dřevité, hvězdicové plody. V těchto plodech se nacházejí kaštanově hnědá, lesklá, asi 8 mm velká semena. Badyáník může ročně vyprodukovat až 40 kg plodů, které se suší až na ¼ své hmotnosti.
Dnes je rozšířen v celé jihovýchodní Asii a Tichomoří.
Badyán je koření, které vůní velmi připomíná anýz, má kořenitě nasládlou chuť podobnou fenyklu a anýzu. Badyán nese také stopy lékořice. Badyán je bohatý na éterické oleje, obsahuje až 5 % velmi ceněné silice anetol.
V lidovém lékařství bývá užíván jak čaj příznivě působící při kolikách a revmatizmu. V některých zemích se i žvýká po jídle jako digestiv (látka podporující trávení, doplňuje sníženou hladinu trávicích enzymů).
V poslední době získal velkou popularitu díky tomu, že se stal přírodní surovinou pro výrobu známého léku proti virovým onemocněním Tamiflu. Účinnou látkou je oseltamivir – ester derivátu cyklické karboxylové diaminokyseliny – ve formě fosforečné soli. Dnes se však již většinou surovina pro přípravu léku Tamiflu vyrábí synteticky.
Japonský hvězdicový anýz (Illicium anisatum) je podobný strom pocházející, jak název napovídá z Japonska. Tento druh je však pro člověka značně jedovatý. Zdravotní potíže, které se občas vyskytují po vypití anýzového čaje, mohou pocházet ze záměny druhu. Japonský anýz totiž obsahuje látku anisatin, která vyvolává záněty ledvin, močových cest a zažívacího traktu.
(Doplňující informace o badyánu zde.)
objednávka kopie článku
Potravinářská Revue, 2009, č.2, s.26
Další čísla Potravinářské Revue