Bezpečnost potravin

Austrálie podniká kroky k ukončení prodeje nápoje s opiem

Vydáno: 14. 4. 2003
Autor:

Autralské úřady prověřují bezpečnost energetického nápoje označeného “Naughty Boy”, který se veřejně nabízí jako “nealkoholický nápoj s nutrienty pro bezpečný a legální vrcholný okamžik”.

Autralská vláda přijala naléhavé opatření, aby zamezila prodeji nápoje (formulated drink), na jehož obalu je uvedeno, že obsahuje opium. Zákon o potravinách klasifikuje opium jako zakázanou látku, kterou nelze přidávat do žádné potraviny ani nápoje.
Úřad pro potraviny Autrálie a Nového Zélandu (Food Standards Australia New Zealand) diskutoval celou záležitost s lokálními autoritami a dohodly se na prověření tohoto výrobku. Pokud se opium v nápoji zjistí, bude se okamžitě postupovat podle zákona. Pokud se opium nezjistí, bude podána žaloba z důvodu zavádějícího označení výrobku.
Tiskové zprávy uvádějí, že jde o energetických nápoj označený “Naughty Boy”, který se veřejně nabízí jako “nealkoholický nápoj s nutrienty pro bezpečný a legální vrcholný okamžik” (high: vrcholný okamžik narkotického opojení). Výrobek se údajně prodává v klubech a prostřednictvím internetu. Výrobce Naughty Boy Pty Ltd. uvádí, že sycený nápoj obsahuje směs rozmačkaných semen maku, ginseng, gingko a kofein, který “stimuluje mysl a uvolňuje tělo”. Mluvčí firmy uvedl, že výrobek byl vyroben legálně s rafinovanými semeny maku, které by mohly obsahovat malé stopy opia.

www.foodstandards.gov.au