Bezpečnost potravin

Aristolochová kyselina v léčivých rostlinách a prostředcích na hubnutí

Vydáno: 23. 1. 2002
Autor:

kyselina aristolochová jako nefrotoxin a karcinogen močových cest, transplantace ledvin, program na hubnutí v Belgii, čínská/orientální medicina, stanovení aristolochové kyseliny pomocí HPLC, grant na výzkum, Tchaj-wan

Nefropatie z konzumace čínských bylin (Chinese herbs nephropathy, CHN) je nový druh subakutní intersticiální fibrózy ledvin. V Belgii onemocnělo přibližně 100 žen, které se zúčastnily programu na snižování hmotnosti, v rámci kterého dostávaly čínské byliny (ve formě tablet) a přípravky na potlačení chuti (fenfluramin a dietylpropion), dále projímadlo z kůry americké krušiny, extrakt z rulíku zlomocného a acetazolamid. Asi u poloviny pacientek bylo zapotřebí provést transplantaci ledvin. CHN se neomezila jen na Belgii. Byla zjištěna i v jiných zemích, např. ve Francii, Španělsku, Velké Británii a Japonsku.
Nefrotoxicita čínských bylin z čeledi Aristolochiaceae se připisuje kyselině aristolochové, která je hlavním alkaloidem extrahovaným z Aristolochia fangchi. Uvedená bylina se dostala do pilulek na hubnutí neúmyslně. Aristolochová kyselina (AA) je směs strukturálně příbuzných nitrofenentrenkarboxylových kyselin, přičemž hlavními složkami jsou AA-I a AA-II.
Kyselina aristolochová není pouze nefrotoxin, ale u laboratorních zvířat se prokázalo, že je také silným karcinogenem. V r. 1994 byl zaznamenán první případ rakoviny močového měchýře u belgických pacientek. V r. 1999 u 19 pacientek s onemocněním ledvin byl zjištěn výskyt rakoviny. Na základě tohoto lze usuzovat na spojení mezi konzumací A. fangchi a rakovinou močových cest. V Belgii, Velké Británii, Kanadě, Austrálii a Německu proto zakázali konzumaci uvedených bylin.
Při hubnutí se obvykle konzumují dvě byliny, Stephania tetrandra a Magnolia officianlis, přičemž S. tetrandra se často zaměňuje za A. fangchi, neboť čínské názvy těchto bylin znějí podobně. Uvedená pilulka na hubnutí i sušené byliny různých druhů Aristolochia se běžně konzumují na Tchaj-wanu, a to proto, že působí analgeticky, diureticky a protizánětlivě. Ačkoliv se výskyt CHN na Tchaj-wanu oficiálně neuvádí, bezesporu tam je.
Kvantitativní analýza aristolochové kyseliny v léčivých bylinách pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie byla vyvinuta teprve nedávno (1999). Metoda trvá 40 minut. Ministerstvo zdravotnictví podpořilo na Tchajwanu prostřednictvím grantu vývoj jednoduché, rychlé a citlivé metody stanovení AA-I a AA-II v léčivých bylinách, pilulkách na hubnutí a sušených bylinách v prášku na hubnutí.
Journal of Chromatography, v tisku (www.elsevier.com/locate/chromb)