Bezpečnost potravin

Argentina se stala první zemí, která povolila GM pšenici

Vydáno: 13. 10. 2020
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Jak před pár dny oznámil argentinský ministr zemědělství, Argentina se stala první zemí světa, která povolila pěstování a konzumaci geneticky modifikované pšenice.

Kredit: Bluemoose / Wikimedia Commons.Odborná komise ministerstva vydala prohlášení, podle něhož jde o typ pšenice odolné vůči suchu. Pro Argentinu je přitom pšenice velmi důležitá. Země je čtvrtým největším vývozcem této plodiny na světě.

Jak se uvádí v prohlášení národní komise pro vědu a technologie CONICET (Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas de Argentina), jde o první takové povolení pro pšenici geneticky modifikovanou pro vyšší odolnost vůči suchu na světě.

GMO to dnes samozřejmě nemají jednoduché. Experti vyjadřují obavy, že produkty z této pšenice budou čelit nedůvěře zákazníků, kteří jsou ovlivňováni kampaněmi proti geneticky upraveným organismům. Bez podobných povolení a uvedení GM produktů na trh se ale tyto obavy nepodaří zmírnit nikdy.

CONICET uvádí, že by GM pšenice z Argentiny měla být povolena v Brazílii, která je pro Argentinu historicky největším dovozcem. V takovém případě bude pěstování GM pšenice v Argentině komerčně životaschopné.

V roce 2019 Argentina exportovala do Brazílie cca 45 procent své vyvážené pšenice. Dalšími trhy pro argentinskou pšenici jsou Indonésie, Chile a Keňa.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.