Bezpečnost potravin

Aplikace erythritolu do mléčných výrobků

Vydáno: 1. 5. 2005
Autor:

Alkoholický cukr erythritol, který je v USA, Kanadě a některých dalších zemích schválen, se s výhodou uplatňuje při rozšiřování sortimentu nízkoenergetických potravin.

Erythritol (synonyma: meso-erythritol, erythrol, phycitol) je alkoholický cukr, který se přirozeně vyskytuje v hroznech, hruškách a vodním melounu a také vzniká ve fermentovaných výrobcích jako víno, sýry a sójová omáčka. Za účelem jeho využití do nízkoenergetických potravin je komerčně vyráběn přirozeným fermentačním procesem (z glukózy z kukuřičného škrobu pomocí kvasinek Moniliella Pollinis) společností Cerestar hlavním světovým producentem škrobů a jejich derivátů (součást Cargill – mezinárodní společnosti pro zpracování a distribuci zemědělských produktů, potravin, finančních a průmyslových produktů).

Legislativa

V USA je toto neenergetické objemové sladidlo uznáno za látku GRAS od r. 1996, a od r. 2001 bylo na žádost Cerestar schváleno úřadem FDA jeho použití k zvýraznění chuti, ke zlepšení textury a jako zvlhčovadlo, stabilizátor, zahušťovadlo a plnidlo do některých potravin. Výsledky studií provedených společností Cerester potvrdily snášenlivost erythritolu v množství 1 g/kg tělesné hmotnosti/den a na základě studií in vitro nezávadnost z hlediska karcinogenity, teratogenity, mutagenity. V dávkách 8 g/kg tělesné hmotnosti za den nebyly u zvířat prokázány toxické účinky z hlediska reprodukce a vývoje (krmivo obsahovalo až 100 g erythritolu/kg).

Je povolen celkem asi v 13 zemích – např. v Austrálii, na Novém Zélandu, v Japonsku (již od r. 1990 povolen a od r. 1993 využíván do cukrovinek, čokolád, žvýkaček, nápojů, jogurtů, náplní a polev, želé a džemů a stolních sladidel – viz „seznam japonských výrobků s erythritolem“), ale zatím ještě nikoli v Evropě. V seznamu aditiv Codex Alimentarius má č. INS – 968.

V Kanadě bylo jeho použití schváleno v r. 2004, a sice do nízkoenergetických nápojů, dietních sušenek, cukrovinek, čokolády, žvýkaček a stolních sladidel.

Vlastnosti

Vyrábí se ve formě bílého krystalického prášku, odpovídá 70 % sladivosti sacharózy, dobře se rozpouští (není hygroskopický), senzorickým profilem se podobá sacharóze, lze jej kombinovat s řadou jiných sladidel, přičemž vykazuje synergický efekt. Jeho zásadní výhodou je nízký obsah energie (0,2 kcal/g), takže se hodí do výrobků se sníženým obsahem energie a nízkým glykemickým indexem. V porovnání s ostatními používanými alkoholickými cukry (sorbitol, maltitol, mannitol, isomalt, xylitol) dodává jen 7-13 % z jimi dodané energie.

Vzhledem k tomu, že jeho molekula je menší než u ostatních alkoholických cukrů, je rychle absorbován v tenkém střevě a vyloučen během 24 h, a proto nevykazuje výrazný laxativní účinek obvyklý o ostatních alkoholických cukrů.

Použití

Erythritol lze použít jako stolní sladidlo (až 100 %), do tvrdých bonbonů (až 99 %), do tukových náplní do pečiva a cukrářských výrobků, žvýkaček, čokolád a měkkých cukrovinek (až 60 %), do ovocných a pudinkových náplní do pečiva a do samotného pečiva (až 15 %), do mléčných dezertů (i zmrazených), pudinků, jogurtů a „smoothies“ (až 10 %), do nápojů (sycených i nesycených a mléčných) v množství až 3,5 %.

Společnost Cargill nyní požaduje rozšíření seznamu výrobků schválených pro použití erytritolu o další výrobky, jako jsou cereální přesnídávky, pekařské výrobky, tyčinky, slané snacky, salátové dresinky a další.

 

Dairy Foods, 106, 2005, č. 4, s. 50

http://www.cfsan.fda.gov/~rdb/opa-g076.html