Bezpečnost potravin

ANSES zdůrazňuje rizika při výživě kojenců

Vydáno: 5. 4. 2013
Autor: berankova1

ANSES zdůrazňuje rizika spojená s krmením kojenců nápoji jinými než mateřské mléko a náhražky mateřského mléka.

ANSES (French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety = Francouzský úřad pro potraviny, životní prostředí, bezpečnost a ochranu zdraví)

Některé nápoje prodávané jako mléka (rostlinné nápoje ze sóji, mandlí, rýže, aj.) se stávají velmi populární na francouzském trhu. Někteří konzumenti se z různých důvodů (zahrnujících alergie, intolerance nebo osobní preference) obrací k těmto ne-mléčným produktům nebo k jiným mlékům (kozímu, ovčímu, aj.).

V poslední době bylo úřadu ANSES nahlášeno několik případů vážných zdravotních potíží u velice malých dětí, které byly krmeny těmito typy produktů. Úřad proto vydal požadavek na zhodnocení rizik při krmení kojenců (od narození do jednoho roku) jinými tekutinami než je mateřské mléko a jeho náhražky.

Výsledky studie:
První rok života je obdobím nejrychlejšího růstu. Kojenci jsou proto speciálně závislí na dostatečné výživě, která pokryje jejich nutriční požadavky a zajistí správný růst a vývoj. Populární nápoje jako jsou rostlinná „mléka“ a mléka od jiných živočišných druhů než skotu nejsou vyvinuta k pokrytí výživových potřeb dětí  mladších jednoho roku. Analýzy provedené ANSES ukázaly, že ačkoli tyto produkty nejsou svojí podstatou nebezpečné, nezajišťují plně nutriční potřeby kojenců.

Poruchy, které se vyskytují u kojenců krmených těmito nápoji jsou zhoršeny v případech výlučného užívání těchto nápojů nebo při dlouhodobém užívání. Tyto praktiky mohou ve skutečnosti způsobit podvýživu za dobu pouze několika týdnů, stejně jako vážné metabolické poruchy, které mohou vést k infekčním komplikacím nebo dokonce úmrtí.
Vzhledem k citlivosti kojenců ke všem nedostatkům, dokonce i krátkodobým, ANSES se domnívá, že by tyto produkty neměly být dávány dětem do jednoho roku.

Úřad zdůrazňuje, že mateřské mléko je ideální potravinou pro kojence, nejvhodnější pro jejich nutriční potřeby. Náhražky za kojení, které mohou naplnit nutriční požadavky dětí do jednoho roku, jsou pouze kojenecká mléka a pokračující kojenecká mléka (vycházející z živočišných nebo rostlinných bílkovin).

Úřad ANSES také zmiňuje důležitost správně vyvážené stravy matek během těhotenství a kojení, protože nedostatek některých vitaminů nebo minerálních látek může mít negativní vliv na kojence. Určité typy diet, které mohou způsobit nedostatky, by měly být dodržovány s obezřetností a měly by být pečlivě monitorovány. Ženy, které dodržují veganskou dietu (nejedí žádné produkty živočišného původu), by měly být speciálně opatrné a měly by přijímat vitamin B12 jako doplněk výživy během těhotenství a kojení.

Zdroj: ANSES –  http://www.anses.fr/en/content/anses-emphasises-risks-linked-feeding-infants-beverages-other-breast-milk-and-breast-milk

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):