Bezpečnost potravin

Aktualizovaná publikace „Příklady rostlin vyšlechtěných s pomocí nových technik šlechtění – CRISPR, TALEN“

Vydáno: 5. 2. 2021
Autor: BIOTRIN

Organizace BIOTRIN vydala novou publikaci, k dispozici je aktualizovaná verze z ledna 2021.

BIOTRIN na konci roku 2020 vydal publikaci zaměřenou na využití nových technik šlechtění v zemědělské praxi. 

Publikace uvádí konkrétní příklady genově upravených (editovaných) rostlin, které již našly své uplatnění na trhu nebo by v blízké době mohly najít. Jde zejména o hospodářsky významné plodiny, upravené technikou CRISPR/Cas9 a v jednom případě též služebně starší technikou TALEN.

Dozvídáme se tak např. o hlávkovém salátu se zvýšeným obsahem vitamínu C, o rýži, která je odolná vůči zasolení půdy, o řepce s vyššími výnosy, nebo o sójovém oleji s kvalitnějším složením pro spotřebitele. Celkem je prezentováno 24 geneticky editovaných rostlin.

Publikace vychází z textů on-line CRISPR-adventního kalendáře, který byl publikován v předvánočním čase roku 2019. Obrázky na míru vytvořila ilustrátorka © Daria Chrobok, DC SciArt

 

Jsme rádi, že publikace vyšla právě v roce 2020, kdy byla za vývoj techniky CRISPR/Cas9 udělena Nobelova cena.

On-line verze publikace (aktualizovaná v lednu 2021) je ke stažení níže: (doporučení k prohlížení souboru v Adobe Acrobat Reader: v menu „Zobrazení“ zvolte „Zobrazení stránky“ a nastavte na „Zobrazení dvou stránek“ – tím se vám k textu vždy v levé části objeví příslušný obrázek)

 

 

Zdroj: BIOTRIN