Bezpečnost potravin

Sledujte kvalitu koupacích vod, zdravotní problémy mohou působit sinice i mlži

Vydáno: 26. 6. 2024
Autor: SZÚ

Foto: SZÚ

Kvalita koupacích vod je na začátku prázdnin v České republice většinou dobrá, rozhodně se ale vyplatí sledovat ji pomocí aplikace https://www.koupacivody.cz/. Zdravotní problémy nám mohou způsobit nejen sinice, ale například také cerkárie.

Odborníka z Oddělení hygieny vody SZÚ Mgr. Petra Pumanna si k tématu aktuální kvality koupacích vod a hrozících zdravotních rizik pozvalo Studio 6:

Souhrnný článek Státního zdravotního ústavu na téma Rizika koupání v přírodní vodě:

Rizika při koupání ve volné přírodě

Při koupání ve volné přírodě na nás číhá řada nebezpečí. Pokud jsme si jich vědomi, můžeme se jim z větší části vyhnout. Proto si přečtěte stručně zpracované informace o jednotlivých nebezpečích:

  • Utonutí a úrazy: Největší nebezpečí není spojeno s jakostí vody. Každý rok při vodní rekreaci se řada lidí utopí nebo utrpí vážná zranění.
  • Slunce a teplo, UV záření: Letní počasí nás láká ven do přírody. Lidé se chodí koupat, opalovat a odpočívat. Letní horko a sluneční paprsky však našemu zdraví ne vždy svědčí. Nejcitlivější skupinou jsou hlavně kojenci, malé děti, staří lidé, obézní jedinci a osoby s onemocněním srdce a oběhové soustavy. Zdravotní problémy způsobuje především vysoká teplota a UV záření.
  • Sinice a koupání v přírodě: Na mnoha našich nádržích dochází v letních měsících k masovému rozvoji sinic.
  • Infekční onemocnění: Znečištěná koupací voda může být příčinou různých infekčních onemocnění.
  • Cerkáriová dermatitida: V některých koupacích vodách se může u koupajících objevit cerkáriová dermatitida, která se projevuje intenzivně svědícími skvrnami, puchýři a zarudnutím kůže.

Pokud se u Vás vyskytly zdravotní problémy a máte dojem, že byly způsobeny koupáním nebo jinou aktivitou (hry, vodní sporty) v přírodní nádrži, řece nebo i ve veřejném bazénu, můžete nám to sdělit pomocí krátkého dotazníku.

Zdroj: SZÚ