Nový probiotický kmen – Lactobacillus F 19
Lactobacillus paracasei subsp. paracasei; výsledek výzkumu Arla Foods; odolnost vůči trávicímu ústrojí a vůči antibiotikům; příznivé zdravotní účinky; aplikace do mléčných výrobků Gaio Dofilus a Drickyoghurt
Existuje nejméně dvacet různých komerčně využitelných probiotických bakterií, které mohou být přínosné pro spotřebitele i pro výrobce. V dřívějších dobách se vyrábělo mnoho výrobků konzervovaných pomocí spontánní fermentace, jejichž prostřednictvím spotřebitelé přijímali velké množství různých bakterií mléčného kvašení. Dnes se vyrábí málo fermentovaných výrobků a je tendence používat pro určitý výrobek jen několik kmenů.
Dlouho trvalo, než byly izolovány kmeny vyskytující se jak u člověka, tak ve fermentovaných potravinách. Ke kmenům izolovaným jak z lidské mikroflóry, tak i z fermentované zeleniny nebo sýrů patří Lactobacillus plantarum a Lactobacillus paracasei.
Nyní byl uveden na trh výsledek desetiletého výzkumu vývojového centra Arla Foods ve Stockholmu – kmen Lactobacillus F 19 (L. F19) patřící k Lactobacillus paracasei subsp.paracasei izolovaný jak z lidské mikroflóry, tak ze sýrů (čedar nebo italský Grana Padano vyráběný ze syrového mléka). Je jedním z osmi mléčných bakterií izolovaných v 80. letech A. Ljungem ze zažívacího traktu člověka, které byly dostatečně odolné vůči kyselému prostředí, žluči a přitom vykazovaly značnou antibakteriální aktivitu a antioxidační kapacitu. L. F19 je na rozdíl od jiných probiotik schopen fermentovat sacharidy jako amylopektin, mnohé oligosacharidy, inulin, laktózu, sorbitol a tagatózu.
Arla Foods začala používat L. F19 do některých svých výrobků. V r. 2001 byl na trh uveden jogurtový nápoj „Drickyoghurt“ – směs jogurtu, ovocné šťávy a vody stabilizovaná pektinem a slazená invertním cukrem. Je obohacen vápníkem (120 mg/100 g) a vitaminem C (30 mg/100 g) a je nabízen v příchutích tropického ovoce, jablečná, černý rybíz a jahoda.
V r. 2001 byl na trh uveden také jogurt Gaio Dofilus – nyní vyráběný pomocí kombinace L. acidophilus , L. F19 a Bifidobakterium lactis.
/Podrobnější informace získáte v rubrice Potravinářské aktuality./
Dairy Ind. Int., 2003, č. 1, s. 17–18