Envikongres představil povodňové plány
V zaplavovaných územích by neměla být rozvíjena výstavba, koryta řek by měla zůstat i v širších rozměrech případných kulminací průtočná. Města a obce mají být chráněna poldry a retenčními nádržemi, hrázemi či mobilními prostředky. ŽP
Na ochranu před povodněmi se 15.4.03 zaměřilo více než 150 účastníků Envikongresu 2003 v Brně, jedné z významných akcí doprovodného programu Stavebních veletrhů. Práce na objektech ochrany proti povodním by měly být podle odhadu specialistů v České republice dokončeny nejpozději do roku 2015. ČIA o tom informoval prezident pořádající České asociace zpracovatelů povodňových plánů Jan Papež.
Podle Papeže jsou sebevětší povodně přirozeným jevem formujícím ráz krajiny. V zaplavovaných územích by proto neměla být rozvíjena výstavba, koryta řek by měla zůstat i v širších rozměrech případných kulminací průtočná. Města a obce mají být chráněna poldry a retenčními nádržemi, hrázemi či mobilními prostředky. Je třeba také využít zkušenosti z povodní v letech 1997 a 2002.
Zájem účastníků akce přitahovala prezentace mobilní ochrany proti povodni, zařízení, které v srpnu 2002 chránilo pravý břeh Vltavy před zatopením Starého Města v Praze. Jak pro ČIA uvedl technický ředitel pražské firmy EKO-Systém Ladislav Srubek, spolehlivé a jednoduše ovladatelné zařízení je v Evropě využíváno již 15 let.
(ČIA)
e-mail: info@iceu.cz ;
http://www.evropska-unie.cz ;
ICEU-EkoList, 16. 4. 2003 (Mik)